Fenomenální zpěvačka se po světovém úspěchu ocitla na mizině kvůli gamblerství. Za svou třináctou komnatu však považuje něco jiného. Připravili: M. Formáčková, J. Nekvasil a S. Oktábcová

Věra Bílá je považovaná mezi hudebními odborníky a muzikanty za naši nejúspěšnější světovou zpěvačku. Zpívala na prestižních místech světa a procestovala se svou skupinou Kale koncertní sály a kluby celé Evropy i Severní Ameriky. Britské noviny o ní psaly jako o romské královně nebo Elle Fitzgerald romské hudby.

Tato fenomenální zpěvačka se však po světovém úspěchu dostala shodou mnoha okolností jak do profesionálního, tak i existenčního propadu. Osudový rozchod s kapelou, se kterou před tím dobyla svět, ale hlavně závislost na hracích automatech, do nichž popadaly veškeré její honoráře, způsobily, že Věra Bílá je přes svou doslova světovou fenomenálnost, stále takřka na mizině.

Dnes žije ve svém rokycanském bytě nedaleko náměstí a před nedávnem jí dokonce hrozilo vězení, protože dlužila peníze za sociální pojištění. Byla totiž obviněna, že neoprávněně dostávala sociální dávky. Nakonec byla obžaloby zproštěna a po dlouhých průtazích konečně peníze zaplatila.

V poslední době znovu koncertuje po celém světě, i když už ne tolik jako dříve. Stále se necítí být hvězdou. Jakoby si tuhle svou pozici a své charismatické nadání ani neuvědomovala.

Sama zpěvačka nepovažuje za svou 13. komnatu závislost na hracích automatech. V jednu chvíli prozradí, že mnohem více než prohrané peníze ji celý život trápí to, že nemohla mít děti, což Romové, orientovaní na rodinný život, pociťují zvlášť bolestně. Věra Bílá je vděčna manželovi, s kterým žije čtyřicet let, že se s ní i přes tuto skutečnost nerozešel.

Třináctou komnatou je i rozdílná romská mentalita, do které mohou diváci prostřednictvím příběhu nesmírně talentované zpěvačky, alespoň částečně nahlédnout.
Průvodkyní pořadu je novinářka Marie Formáčková.

Věra Bílá
zpěvačka

Věra Bílá

* 22. 5. 1954

† 12. 3. 2019


Stopáž27 minut
Rok výroby 2009
 P ST 4:3
ŽánrDokument