Filmový „Rebel“ udělal v mládí životní chybu, odpykal si za ni trest a dokázal se změnit (2008). Připravili: J. Ciglerová, R. Šplíchalová a K. Koula

Jan Révai je selfmademan a je dokladem toho, jak se i po zkušenosti s kriminálem můžete stát celebritou. Vyučil se automechanikem. V tanečních ho jednou oslovil mistr, jestli by nechtěl se svou tehdejší partnerkou tancovat v kladenském klubu. Za tři měsíce se spolu se svou dívkou dostal z nejnižší kategorie v latinskoamerických tancích do vyšší. Tančili spolu dva roky, ale po jejich rozchodu skončilo i tancování. Honza se rozhodl u tance zůstat. Působil ve skupině Děti swingu a úspěšně udělal konkurz do taneční skupiny UNO. Měl s nimi odjet do Německa, jenže vězení všechny jeho plány zmařilo. Přišel o angažmá a místo vysněné kariéry tanečníka nastoupil k výkonu trestu.

V šestnácti letech se zapletl se špatnou partou – začalo to vykrádáním aut a skončilo přepadením benzínky, na které si půjčil otcovo auto. V roce 1993 – to mu bylo devatenáct – byl odsouzen k trestu odnětí svobody a strávil dva a půl roku ve vězení. Výkon trestu trávil postupně na čtyřech místech a čas věnoval studiu východních filozofií a psychologie. V té době mu nejvíce pomáhali rodiče. Vězení z něj prý udělalo chlapa. „Byla to pro mě obrovská zkušenost, i když velmi tvrdá a zbytečná. Dokonce si myslím, že můj život pozitivně ovlivnila. Srovnal jsem si v hlavě, co chci, šel jsem do sebe,“ řekl o sobě Révai.

Hned druhý den po návratu z kriminálu dostal, na základě konkurzu, roli v muzikálu Dracula. Jeho hvězda začala strmě stoupat. „Baví mě být na sebe tvrdý. Nejde jen o trénink a stravu, ale především o řád, který si musíte zakódovat jako nějakou počítačovou hru,“ vyjádřil se ke své taneční kariéře. Tu však obohatila i kariéra herecká, která se neomezovala pouze na přední muzikálové tituly, ale i na film a činohru.

Příběh Jana Révaie je tak trochu jako z amerického filmu. Je o člověku, který udělal chybu, šel za ni pykat, ale nevzdal se a pracoval na sobě. Nestal se celebritou, protože byl kriminálník jako někteří jiní, ale naopak přestože měl za sebou velké životní klopýtnutí.

Průvodkyní jeho příběhem je novinářka Jana Ciglerová.

Jan Révai
herec

Jan Révai

* 11. 2. 1974


Stopáž26 minut
Rok výroby 2008
 ST AD 4:3
ŽánrDokument