Slavný žokej a mnohonásobný vítěz Velké pardubické byl mnohokrát zraněn. Po jednom z pádů při dostihu přežil svou vlastní smrt (2007). Připravili: P. Kovář, V. Hamerník a P. Slavík

Josef Váňa je nepřehlédnutelnou postavou našeho dostihového sportu. Kromě absolutních rekordů na nejslavnějším a nejtěžším překážkovém dostihu kontinentu, Velké pardubické steeplechase, kterou vyhrál pětkrát a čtyřikrát na ní dovedl k vítězství jediného koně – Železníka (v době natáčení tohoto pořadu, tedy v roce 2007), kromě stovek vítězství v dalších překážkových dostizích po celé Evropě jej charakterizuje i neobyčejná vůle, snad až posedlost, která mu umožňuje nejen vyhrávat, ale někdy i přežít.

Za téměř třicet let své dostihové kariéry prodělal Váňa neuvěřitelné množství zranění. Jak sám říká, těžko by ve svém těle našel kost, kterou by neměl alespoň jednou zlomenou. A to včetně pánve nebo obratlů páteře. Avšak ani ti, kteří dostihový sport sledují, si toho často neměli šanci všimnout. Váňa totiž řadu dostihů absolvoval s nezhojenými zlomeninami a navíc jeho tělo má neobyčejně rychlou schopnost regenerace. Zranění, které by si u jiného vyžádalo několikaměsíční léčbu a rehabilitaci, zvládá v řádu dnů. Ordinuje si velmi neortodoxní léčebné postupy, praktikuje zvláštní životosprávu, svěřuje se do péče jak klasické tak i alternativní medicíny. Mimo to je tvrdohlavý, impulzivní, mnozí jej mají za blázna. Zkrátka – je to neuvěřitelný samorost. Událost, na které se tvůrci rozhodli toto vyprávění o něm postavit, svým mezním charakterem jeho pestrý životní příběh i kontroverzní osobnost dokonale vystihuje.

Přestože byl na začátku 90. let Váňa uznávaným a slavným jezdcem, jeho existenční podmínky byly stále velmi skromné. Svoji finanční situaci řešil tím, že si našel práci jezdce a trenéra v Německu. 5. června 1994 během dostihu v Baden-Badenu spadl na překážce a za ním běžící kůň mu hřbetem dopadl na hlavu a hrudník. Půl tuny živé váhy, jakoby se ocitl pod hydraulickým kladivem. Otřes mozku, zlomená pánev, pohmožděný hrudník s mnohočetnými zlomeninami žeber, utržená polovina levé plíce. Došlo k opakované zástavě srdce a klinické smrti. Pomocí elektrošoků se cestou do nemocnice podařilo Váňu oživit, ale velké naděje mu lékaři nedávali. Několik dní byl v komatu. Po třech nedělích, během převozu z Baden-Badenu do Prahy na Bulovku se stavil doma v Bohuslavicích u Karlových Varů a cvičně si vylezl na koně. Po šesti týdnech začal trénovat a 13. srpna, tj. dva měsíce po úrazu opět závodil. V říjnu toho roku samozřejmě jel i Velkou pardubickou.

Průběh těchto dní – od úrazu až po návrat na dostihovou dráhu – tvoří kostru filmu. Z této perspektivy nahlížíme i ostatní podstatné peripetie Váňova života a jezdecké kariéry.

Průvodcem je publicista Pavel Kovář, který se s Josefem Váňou léta přátelí a který o jeho životním příběhu napsal knihu.

Josef Váňa
dostihový jezdec, trenér

Josef Váňa

* 20. 10. 1952


Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
 ST 4:3
ŽánrDokument