Dětský herec, kterého známe například z filmů Páni kluci a Lucie postrach ulice, několik let zápolil s těžkou nemocí. Svědectví o statečném boji, kterému nakonec podlehl, bylo jeho posledním televizním vystoupením. Připravili: A. Vebrová, Z. Burešová, J. Nekvasil a A. Derzsiová

Michaela Hofbauera si každý vybaví především jako uličníka a nadějného klavíristu Osvalda z komedie Lucie, postrach ulice. Prostořekého darebáka a frajera si zahrál i v mnoha dalších filmech. Objevil ho v roce 1975 režisér Zdeněk Zelenka, když po školách hledal vhodné adepty pro natáčení snímku Páni kluci. Od té doby byl Michael víc „na place“ než ve školní lavici. Není divu, že se po skončení devítiletky přihlásil na konzervatoř. Nevzali ho, ale nevadilo mu to, protože filmoval dál. Vyučil se prodavačem potravin, těšilo ho, že ho lidi poznávají i za pultem. Hrál na kytaru, založil hudební skupinu, vystupovali na zábavách.

Vojna jeho filmování ukončila, po ní se vrátil za pult, rok se taky živil jako noční uklízeč v metru. Když se v roce 1989 dozvěděl, že se ve Vinohradském divadle uvolnilo místo kulisáka, okamžitě se přihlásil. Chybělo mu herecké prostředí a bylo mu jedno, jak do tohoto světa zase vstoupí, jen když tam bude. Nakonec získal práci jako osvětlovač a po čase si mohl v některých představeních zahrát i menší role. Ve světě kumštu se zabydlel, roliček přicházelo víc.

Zlom přišel roce 2004, kdy mu začal na krku jakýsi lalok a ukázalo se, že jde o nádor. Za dva roky přišla další rána v podobě recidivy. Tentokrát po operaci následovalo silné ozařování. Spálilo mu chuťové buňky, slinné žlázy, odnesly to zuby a čelist. Když si jednoho rána chtěl vyčistit zuby, zjistil, že mu voda protéká nad krkem ven. Ozařování způsobilo nekrózu kosti. Čekala ho řada zákroků, které zmírnily následky. Michael se nevzdával, byl aktivní a pevně věřil, že se nakonec vrátí k hraní. Toto přání se mu, bohužel, nesplnilo. Michael Hofbauer zemřel 10. ledna 2013 krátce po dokončení natáčení tohoto pořadu, který se tak stal jeho posledním televizním vystoupením.

Příběhem o jeho mnohaletém statečném boji s nemocí nás provedla Zuzana Burešová.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 P ST
ŽánrDokument