Je příslušníkem jednoho z našich nejvýznamnějších šlechtických rodů. Prozradí nám, jaké pocity provázely jeho vynucený odchod z rodného zámku i ze země a pozdější návrat domů. Připravili: J. F. Potužník, J. Zykmund, J. Kačer a M. Le Fay

Karel Jan Nepomucký Josef Norbert Bedřich Antonín Vratislav Menas, 12. kníže ze Schwarzenbergu, vévoda Krumlovský, okněžněný landkrabě Kleggavský a hrabě ze Sulzu přišel na svět 10. prosince roku 1937 v Praze-Bubenči. První roky prožil na zámku Orlík. Ten rodině ale v roce 1942 zabavilo gestapo a všichni se museli přestěhovat do Čimelic. Vrátit se mohli po skončení války, ale jen na pár let. Po nástupu komunistů o Orlík přišli znovu a na delší dobu.

Přestěhoval se k babičce do Vídně, takže nešlo tak úplně o cestu do cizího prostředí. Přesto ho čekaly těžké roky, kdy rodina žila spíše v bídě než přepychu. A hlavně se musel smířit s pocitem, že opustil všechno dosud blízké a rodnou zem, za kterou Československo považoval.

Změnu do jeho života přinesl strýc, který měl velký majetek, ale žádného dědice. Jako čerstvě dospělého Karla adoptoval. Brzy ale zemřel a mladému dědici nastaly povinnosti se správou majetku. Ještě o hodně později se mohl vrátit na milovaný Orlík, o kterém se mu léta zdávalo. Přestože jeho rodina žije ve Vídni a on hodně času stráví cestováním po celém světě, do Čech se přestěhoval a za Čecha se stále považuje,

Příběhem muže, který většinu života prožil v éře šlechtickým erbům nepřející, ale přesto si na osud nestěžuje, provede Jiří F. Potužník.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2013
 P ST
ŽánrDokument