Slovenská herečka, známá z českých filmů a seriálů, řešila, jak vysvětlit své dceři, kdo je její pravý otec (2010). Připravili: M. Vrbová, J. Fojtík a Y. Vavrová

Herečka Anna Šišková se narodila v Žilině a studovala na pedagogické fakultě v Prešově. Už při studiích však začala vystupovat v divadle. Vdala se za režiséra Juraje Nvotu a vychovávali spolu dvě dcery – Dorotu a Terezu. V Čechách se Anna Šišková proslavila díky filmu Musíme si pomáhat a uplatnila se i jako seriálová herečka.

Anna působí jako křehká a subtilní žena. Když se s ní však člověk blíže seznámí, zjistí, že má za sebou těžké životní zkušenosti a dokáže být velmi silná a nezávislá. Ale vraťme se na začátek.

První své herecké kroky si Anna odbyla v Prešovském divadle, později přešla do Trnavského divadla, kde začala její herecká kariéra. Tam se seznámila s charismatickým slovenským hudebníkem, který později spolupracoval například s dvojicí Lasica a Satinský. Zamilovala se do něj a vztah nezůstal bez následků. Anna otěhotněla. Háček byl v tom, že Jaro Filip byl ženatý a nechtěl se rozvádět. Anna se přesto rozhodla, že si dítě nechá. Až do pátého měsíce svůj stav tajila. Když vše vyšlo najevo, celé město i její nejbližší ji odsuzovali, jako kdyby byla prašivá. Teprve po narození dcery Dorotky se situace změnila a okolí ji vzalo na milost. Odsouzení, které zažila, ji však dodnes straší ve snech.

Brzo po narození dcery se seznámila s divadelním režisérem Jurajem Nvotou, později se vzali a Nvota přijal Dorotu za svou. Po šesti letech se jim narodila dcera Tereza. Stala se z nich harmonická rodina. Anna se rozhodla, že Dorotce oznámí jméno jejího pravého otce, až jí bude 18 let. Bohužel, jak už to v podobných situacích bývá, Dorota se dozvěděla už v 15 letech od cizích lidí, že je nemanželská a člověk, který ji vychovává, není její biologický otec. Nastalo období útěků a nenávisti k rodičům. Dorota vyhledala svého skutečného otce a psychicky se na něho upnula.

V roce 1990 však Jaro Filip v 51 letech náhle umírá na infarkt. Dorota se pokusila o sebevraždu. Pro Annu a jejího muže nastává nejtěžší období, kdy se Dorotu snaží vrátit do normálního života. Vztah tento nápor nevydrží a Juraj a Anna se rozcházejí. Vše končí rozvodem. Mladší dcera Tereza odchází studovat na pražskou FAMU, Dorota se vydává do Nepálu.

Anně je něco přes 40 let a nastává totální zlom v jejím životě. Snaží se budovat nový vztah s dcerami. Zpočátku to jde těžko, ale začíná se to zlepšovat. Nakonec Anna Šišková také najde nového partnera, režiséra Jiřího Chlumského, s kterým žije v Praze. Vytváří spolu s dcerami novou rodinu, i když poznamenanou předchozími dramatickými zkušenostmi.

Anna Šišková
herečka

Anna Šišková

* 30. 6. 1960


Stopáž26 minut
Rok výroby 2010
 ST
ŽánrDokument