S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem po sultanátu, kde se přírodní krásy snoubí s tradičními zvyklostmi

Sultanát Omán je místo oplývající nesmírným bohatstvím. Nejen přírodními zdroji, ale především dech beroucí krajinou. A do toho jako klenot největší – stále se usmívající Ománci. Lidé, kteří ctí staré způsoby a i v moderní době žijí dle tradičních zvyků. Krásy přírody a lidské civilizace se tam krásně doplňují.

Nádherné ranní paprsky nad mořem odhalují zoranou pláž, kam v noci nakladla želva svá vajíčka. Po náročné práci ji vítá zpěněný příboj a odnáší ji zpět do náruče Arabského moře.

Tytéž vlny omývají i přístavní město Sur, kde budují nezdolné pradávné lodě dhowy. A stejně tak se tam drží i dávných tradic, proto není divu, že dojde na velké rodinné setkání v honosné síni. A aby se mohlo slavit i nadále, vyjíždějí do lagun rybáři a v zapadajícím slunci čekají na svůj úlovek.

Slunce se líně protahuje po mořské hladině, ale o něco dál to již žije. Mezi vyprahlými horami jsou údolí zvaná wadi. Průsmyky, kterými se klikatí voda a do suchých krajin tak přivádí život. A že to ve Wadi Tiwi životem přímo pulzuje. Na úpatí hor zde žije stařešina, starající se o své zvířectvo, i moudrý muž, který nás skromně pohostí. A největší osvěžení nám pak poskytne pohádkově průzračný vodopád, který si zurčivě probíjí cestu do moře.

Moře a prozpěvování racků nás pak přivádějí do hlavního města – Muscatu. S červánky na vlnách sem přijíždějí rybáři a své úlovky prodávají na velkém trhu. Trh to ale není jediný, po odpolední siestě se otevírá tradiční souq – kupecké stánky a uličky prokvétající centrem města. A vyjednávání pokračuje i po zavíracích hodinách, to když si domlouváte účes v nedalekém holičství.

V hlavním městě jsou i nádherné památky, jakými jsou nepřehlédnutelná mramorová mešita sultána Kábuse, moderní operní dům či nová mešita probíjející se do noci modrým osvětlením. Svaté místo, kde pronášení modlitby a čtení z koránu se stávají opravdu obřadními událostmi.

A velkým obřadem je pro Ománce také fotbal. S úderem čtvrté se poklidná Qurum pláž proměňuje v neuvěřitelné fotbalové hřiště. Počet hráčů není rozhodující, zásadní je zápal, s jakým se hraje. Hranice také nejsou vytyčeny, hraje se od palem až po pěnivou linii moře. A hraje se tak dlouho, než slunce zapadne za horizont a zapíská tak konec zápasu.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2018
 P ST HD
ŽánrDokument