S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem v rodišti Freddieho Mercuryho, na hřebíčkovém ostrově a ostrově jedovatých opic, kde si oba pánové osobně vyzkoušejí jeden místní recept, zúčastní se velké fiesty a budou si muset poradit s nevšedním dárkem

Málokdo ví, že Zanzibar je vlastně souhrnný název pro dva velmi rozdílné ostrovy při východoafrickém pobřeží. Původní název toho většího ve svahilštině zní Unguja a dnes je kulturním a ekonomickým centrem autonomního státu Zanzibar, který tvoří spolu s Tanganikou jednotný stát Tanzanie. Unguja proslula už ve starověku jako ostrov cenného koření. Po staletí se odsud vyváží hřebíček, skořice, muškátový oříšek a mnoho druhů pepře. Už v 8. století zde přistáli arabští a perští obchodníci. S nimi přišel na ostrovy nejen islám, ale i smutná tradice obchodu s otroky a vzácnou slonovinou. O bohatý “hřebíčkový” ostrov byl vždy velký zájem a bojovali o něj mnozí. Od 17. století patřil pod vládu ománských sultánů a ovládnout se ho pokoušeli i němečtí a britští kolonialisté. V roce 1963 byla vyhlášena nezávislost a Zanzibar se stal lidovou republikou.

Architektonickou perlou ostrova je jedinečné kamenné město, Stone Town zapsané na seznamu UNESCO. A právě tady začalo naše náročné natáčení. Pánové Bartoška a Donutil dokázali bravurně – a přes vysoké tropické teploty – odhalit a sdělit divákům množství zajímavých informací. Objevili třeba zdejší typické, masivní vyřezávané dveře s bodci na ochranu proti slonům, kteří zde ale nikdy nežili, i mnoho dalších koloniálních památek. Vedle živých trhů s voňavým kořením i dodnes palčivé památky na krutý obchod s lidmi. Zjistili také zajímavé skutečnosti o slavném rodákovi jménem Farrokh Bulsara, kterého zná svět jako Freddieho Mercuryho, ze skupiny Queen. Oba herce doslova šokovalo zjištění, že na Zanzibaru je homosexualita stále trestná. A tresty extrémně vysoké! Po objevování památek Stone Townu, se oba pánové vydali ve velmi nepohodlném dopravním prostředku zvaném Dala-Dala až na severní cíp ostrova Unguja, do poetické vesničky Nungwi, do loděnice mistra Mura. Dělníci tu staví klasické lodi zvané Dhau ručně, bez elektřiny stejně jako jejich předci. Sever ostrova, je ale bohužel i velkým skladištěm odpadků, které do rybářských sítí unášejí proudy indického oceánu. Následně se oba pánové vydali prozkoumat nádherné pláže v lokalitách Kendwa a Uroa. Cestou se zastavili ve vesnici Pongwe, aby zjistili, že se děti v místní škole skvěle baví a prospívají. M. Donutil se vydal s rybáři na moře, aby obstaral rybu k večeři. Tu krásná místní kuchařka následně proměnila v dokonalý kulinářský zážitek. Vůně koření inspirovala naší expedici k dobrodružné cestě do pralesa Jozani, kde rostou nejen celé plantáže hřebíčku skořice, kardamomu, kmínu, zázvoru, jasmínu a muškátových ořechů, ale kde si hrají i zdejší mlsné opice a přežívají porosty cenných mangrovů. Desetidenní natáčení skončilo na nejjižnějším cípu ostrova. Kizimkazi je nejen bývalé hlavní město Zanzibaru, ale stojí tu úplně nejstarší mešita celé východní Afriky. Zdejší pobřeží je navíc proslulé hejny delfínů, které otravně pronásledují skupiny stále početnějších turistů. A právě zde se Jiří Bartoška a Miloslav Donutil s ostrovem Unguja stylově rozloučili. V písku vytvořili obří nápis „kwaheri“, neboli na shledanou.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2017
 P ST HD
ŽánrDokument