S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na indonéský ostrov, kde se rybáři s primitivními bambusovými harpunami vrhají na hřbety obřích ryb z ručně vytesaných loděk (2007). Režie J. Novák

Podle pradávné legendy přivezl první obyvatele na místo zvané Lamalera v zálivu indonéského ostrova Lembata na svém hřbetě plejtvák obrovský. Tato ryba je také dodnes jediným mořským tvorem, kterého se zdejší rybáři neodváží zabít. Jejich způsob lovu se ovšem po dlouhá staletí nezměnil a stále užívají primitivní bambusové harpuny. Přesto se před nimi musí mít na pozoru vorvaň, rejnok a dokonce i velký bílý žralok. V zápalu boje s jejich obrovskými úlovky nezřídka skončí stovky kilometrů od domova. Jejich nejčastější kořistí jsou nicméně delfíni. Z pohledu Evropana je krutý lov ve skutečnosti přirozeným bojem o přežití. Lovci z Lamalery svůj úlovek zpracují do posledního kousku a maso je podle starých tradic spravedlivě rozděleno mezi vesničany, pro něž je často jediným zdrojem potravy.

Během naší cesty uvidíte nejen unikátní způsob lovu, který náš štáb natočil přímo na širém moři, ale i tradiční pohanské rituály vzývající duchy předků a zvířat či katolickou mši v místním prostém kostelíku vystavěném německými misionáři.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
 ST
ŽánrDokument