Originální osobnost české hudební scény (2005). Režie V. Fatka

„Jméno Pavla Fajta asi většina z vás znát bude, a ať je komukoli jeho muzika blízká nebo ne, bývá právem uznáván jako jeden z nejosobitějších a mimo hlavní proudy nejznámějších bubeníků,“ můžeme číst v jednom z rozhovorů s touto osobností.

Bubeník a perkusista Pavel Fajt vždy byl a stále je spojen s mnoha pozoruhodnými projekty.

Na počátku – v letech 1980–1987 to byla hudební spolupráce s brněnskými divadly (např. Divadlo Husa na provázku). Od roku 1983, kdy se stává profesionálním hudebníkem, je jeho jméno spojeno s několika kapelami. V letech 1983–1990 byl jedním ze zakladatelů české avantgardní rockové skupiny Dunaj.

Od 1985 pak vytvořil osobité duo s Ivou Bittovou.

Spolupracoval s řadou českých i zahraničních hudebníků, za mnohé je možné připomenout od 1992 duo s americkým hráčem na bicí nástroje Jimem Menesesem, a od 1998 duo se Stepanidou Borisovou.

V letech 1995–2001 mimo jiné působil ve skupině Pluto.

Je autorem hudby pro film a divadlo, v letech 1998–2001 se například podílel spolu s Davidem Prachařem na divadelním projektu Hamlet.

K posledním jeho mimořádným projektům patří Slet bubeníků. Některé koncerty zaznamenal i pořad Crescendo, který po několik let připravoval ve spolupráci s brněnským studiem České televize.

S bicími nástroji, perkusemi, elektronikou a hračkami úspěšně dokáže neuvěřitelné: více než hodinové koncertní sólo, které nenudí…

V soukromí však zůstává nenápadným a skromným člověkem.

V jednom z rozhovorů na otázku, co by chtěl vzkázat čtenářům řekl: „Myslím, že by se lidi měli snažit více tvořit. Ať dělat muziku, nebo si jen tak malovat, napsat básničku. Že to je to málo, co z průměrného života může udělat nadprůměrný.“

Stopáž15 minut
Rok výroby 2005
 ST
ŽánrDokument