1. díl - Nachlazení
Do divadla se malá Kája tolik těší, že se rozhodne jít i když se cítí mizerně. Je jí čím dál tím hůř a rady Hurvínka, kterého v divadle potká, se míjí účinkem. Oba se vydají k doktorovi, který Káju i Hurvínka vyšetří a dětským divákům vysvětlí, co se s námi vlastně při běžném, ale nepříjemném stavu, kterému říkáme nachlazení, děje, proč musíme zůstat v posteli a předepsané léky užívat pravidelně, kdy a jak se otužovat a proč rodiče chtějí, aby kluci a holky nosili v zimě šály a čepice.
2. díl - Zlomenina
Martinovi se stala při pádu ze stromu nepříjemná věc - noha ho bolela tak, že vůbec nemohl vstát a chodit. Díky Hurvínkovi, který přivolal pomoc, se dostal rychle do nemocnice a tam se on i diváci dozví, co je to rentgen, jak se pozná zlomenina, proč se musí zlomená noha zasádrovat, může-li se sádrou chodit a za jak dlouho se noha uzdraví.
3. díl - Poranění oka
Stačí chvilka nepozornosti při hře a může se stát to, co potrápí Martina - cizí těleso v oku. Martin i s Hurvínkem se dostávají na oční ambulanci, kde Martinovi drobnou třísku z oka vyndají a kromě toho jemu, Hurvínkovi i dětem vysvětlí např. s jakými přístroji oční lékař pracuje, proč má člověk dvě oči a jak to, že zvířata vidí v noci a lidé ve tmě nevidí.
4. díl - Zubní kaz
Tentokrát má trápení Hurvínek - bolí ho zub a udělal by cokoliv, jen aby nemusel k zubaři, kterého se bojí. Nepomohou sladkosti ani obklady, a tak se nakonec do zubní ordinace s Martinem vydá. Tam se může přesvědčit, že zubních nástrojů není proč se bát, dozví se, co je to vlastně zubní kaz, proč se zuby kazí a jak pomáhá zubní plomba, ale také jak si máme zuby správně čistit.
5. díl: Slepé střevo
Martinovi dnes nebylo vůbec veselo. Bolelo ho bříško. Hurvínkovy rady jako obvykle nepomáhaly a Martin se cítil hůř a hůř. Když ho pan doktor vyšetřil, zjistil, že má Martin zánět slepého střeva a musí na operaci. Předtím ještě Martinovi, Hurvínkovi a dětem vysvětlil, jak taková operace probíhá. Na operační sál nesmí nikdo jiný než lékaři a sestry, ale přes sklo bylo dobře vidět a tak si Hurvínek i diváci mohou operační sál prohlédnout. Navíc se dozvědí, co čeká pacienta v dalších dnech po operaci a jak se chovat v nemocnici v době návštěvních hodin.
6. díl: Úraz hlavy
Ten den začal docela pěkně. Kája vyrazila s Hurvínkem na hory. Rozhodla se totiž, že ho naučí lyžovat. Na sjezdovce se jí ale do cesty připletl jeden nepozorný lyžař, Kája se mu snažila vyhnout a neštěstí bylo hotovo. Následoval škaredý pád a cesta do nemocnice. Tam se Kája i Hurvínek dozvěděli, co je to otřes mozku, jaká vyšetření lékaři při úrazu hlavy provádějí a za jak dlouho bude moci Kája zase sportovat.
7. díl: Omrzliny a opařeniny
Kája se s Hurvínkem pustila do stavění obrovského sněhuláka. Sněhulák se povedl, ale Kája si při hraní se sněhem promočila rukavice. Když šla sáňkovat, ruce jí už pořádně mrzly, a když se konečně dostala domů, začaly ji promrzlé prsty bolet. Navíc si opařila nohu od horké vody, kterou jí nesl ochotný, ale nešikovný Hurvínek. Naštěstí byl nablízku pan doktor, který Káju i Hurvínka zavezl do ordinace a tam ruce i nohu ošetřil. Také oběma kamarádům vysvětlil, proč je naše kůže citlivá na chlad i teplo a jak se omrzliny a popáleniny léčí.
8. díl: Angína a ORL
Na procházce na horách Kája s Hurvínkem trošku zabloudí a prochladnou. Domů se naštěstí dostanou, ale druhý den má každý své trápení - Káju bolí v krku a Hurvínka zase ucho. V nemocnici jim pan doktor předepíše ty správné léky, vysvětlí jim, co to jsou antibiotika a proč se musí užívat přesně podle doporučení lékařů. Hurvínka navíc čeká píchnutí bolavého ouška, ze kterého má nejdřív strach, pak ale zjistí, že obavy byly zbytečné a že se mu navíc ulevilo - po bolesti ani památky.
9. díl: Blešky a vešky
Hurvínek a Kája si hráli v parku na laboratoř. Kája Hurvínkovi vyprávěla o malinkých, ale nepříjemných parazitech. Hurvínka pak trápil zlý sen, ve kterém skákala obří a mluvící blecha. Probudil se celý vystrašený. Nakonec se proto s Kájou vydali za panem doktorem, který jim vysvětlil, co to ti paraziti jsou, jak vypadají a jak se před nimi chránit.
10. díl: Krvácení
Martinovi se poláme kolo a když se ho snaží opravit, pořádně se řízne. Ještě že je nablízku Hurvínek, který rychle zavolá pana doktora. Společně s nimi se dozvíte, proč když se řízneme, tak nám teče krev a co máme dělat, abychom krvácení zastavili.
11. díl: Střevní potíže
Nejen Martin, ale i Hurvínek rád mlsá. A když se takových dobrot sní příliš mnoho, tak člověka pořádně bolí bříško. Pan doktor Martinovi, Hurvínkovi a dětem vyvětlí, z čeho takové bolení vzniká, jak se léčí a hlavně jak potížím s trávením předcházet.
12. díl: Noční pomočování
Když se počurají malá miminka, je to úplně běžné. Když se taková nehoda stane Hurvínkovi, není mu veselo a moc se stydí. Pan doktor ale jemu, Martinovi i dětem vysvětlí, že se nemusejí trápit, poradí jim, co dělat, aby se jim nic podobného v noci nestávalo a hlavně že jim rozhodně pomůže, když nebudou pít těsně před spaním.
13. díl: Vady řeči
Někdo se naučí mluvit rychle a správně, jinému trvá dlouho, než zvládne některé hlásky a někteří kluci a holky mají potíže s tím, že nemluví příliš plynule. Martin s Hurvínkem se proto podívají za odborníkem, kterému se říká logoped. Ten pomahá podobné vady řeči odstraňovat. Vysvětlí dětem, jak takové učení probíhá a že má-li někdo potíže s výslovností, stojí návštěva u logopeda rozhodně za to.
14. díl: Očkování
Hurvínek je velký popleta a tak si očkování splete s kočkováním. Potom z něj dostane takový strach, že uteče. Káje dá dost práce, než Hurvínka najde a zachrání. Hurvínek zjistí, že není čeho se bát a navíc se dozví, proč je očkování tak důležité.
15. díl: Ortopedické vady
Těžké školní tašky, špatné boty a dlouhé sezení u počítače je dobré leda k tomu, aby člověka rozbolela záda a to může pělně potrápit. Hurvínek s Kájou u pana doktora zjistí, že nejlepším lékem je správné cvičení, které může být navíc zábavné.
16. díl: Oční vady
Tentokrát se s Kájou a Hurvínkem podíváme znovu do ordinace očního lékaře. Kája totiž zjistí, že noční čtení pod peřinou s baterkou není zrovna dobré na zrak. Pak si vybere hezké brýle a Hurvínek pochopí, že říkat jí "brejlovče" není ani vtipné, ani hezké.
17. díl: Tlouštík
Kája se s Hurvínkem vydá na pouť, kde se Hurvínek tak namlsá cukrové vaty, až je z něj skoro kulička. Nejenže se mu nelíbí, že vypadá jako Otesánek, ale u pana doktora se dozví, že tloušťka není zdravá. Dozví se, které potraviny můžeme jíst neomezeně a na která hlavně tučná a sladká jídla bychom si měli dávat pozor.
18. díl: Alergie
Hurvínek s Martinem si vyjedou na výlet. Připraví se báječnou "bojovku", při které plní spoustu zábavných úkolů. Jedním z nich je i to, zkoumat jarní rozkvetlou přírodu a udělat si herbář. Jenže kytičky jsou nejenom voňavé a krásné, ale mohou způsobit taky potíže. Kdoví, jestli trpaslík Kejchal měl zrovna alergii na pyl, ale Martin by ho mohl v pohádce o Sněhurce snadno zastoupit.