Revue událostí, zajímavostí, rozhovorů a kritických postřehů z Moravy a Slezska (2012)

Obsah dílu

Přehrát vše
Reportáž

Kavárna v luxusním balení

V ostravském Paláci Elektra je zpátky legendární kavárna. A v luxusním balení. Před dvanácti lety odtamtud kavárna zmizela jako mávnutím kouzelného proutku. Do památkově chráněného objektu bez dovolení památkářů vnikla restaurace, jejíž interiér připomínal kulisy ze špatné operety. Kávu a zákusky vystřídala mexická kuchyně. Jen málokdo by si tenkrát pomyslel, že se jednou kavárna vrátí a jak hladce to půjde. Část paláce Elektra si pronajala banka, která má svou image postavenou právě na kavárně. Do přízemí usednou ke stolkům hosté, do prvního patra klienti.


Reportáž

Festival videomappingu Olomouc

V loňském roce se v kulturním kalendáři České republiky objevil nový festival oslav všech podob světla a iluzí. Jedná se o olomouckou mezinárodní soutěžní přehlídku VZÁŘÍ určenou pro evropské týmy ve videomappingu a světelné designéry. Pozoruhodná akce nabízí nejen prezentaci současných technologií a trendů při tvorbě velkoplošných animací a přibližuje současný světelný design, ale také nevšedním uměleckým způsobem oživuje samotné město.


Portrét

Altvaterland – fotky ze Sudet

Na podzim roku dva tisíce se z jedné půdy rodinného domku v moravských Odrách vynořily více než sto let staré skleněné negativy. Na přelomu 19. a 20. století je pořídil amatérský fotograf Gustav Ulrich. Unikátní objev dovolil nahlédnout do nadobro zmizelého života v sudetské krajině pod Pradědem – tzv. Altvaterlandu.


Buďte v obraze

Proměna Trojhalí

Kolem ostravských, památkově chráněných industriálních hal Trojhalí, je živo. Dělníci a těžká technika se nyní podkopávají pod zem. Kolem a také pod bývalou elektrocentrálou a ústřednou by měl být suterénní prostor, kde bude zázemí pro návštěvníky i provozovatele kulturních, sportovních i společenských akcí.


Buďte v obraze

Kavárna Praha v Novém Jičíně

Zatímco ostravská kavárna Elektra opět ožila, v kavárně Praha v Novém Jičíně je pusto a prázdno už 3. měsíc. Památkově chráněný hotel s restaurací a kavárnou provozovala Střední škola hotelnictví a gastronomie a držela tak historicky cennou budovou nad vodou.

Jenomže provoz byl ztrátový, a tak se budoucí kuchaři, číšníci i jejich pedagogové rozhodli odejít.


Nenechte si ujít

Ženitba v olomouckém divadle

Moravské divadlo Olomouc zve na představení N.V.Gogola - Ženitba. Překlad textu - Leoš Suchařípa, režie představení - Bogdan Kokotek.


Uloženo v depozitu

Holba - dóza na tabák

Byl to svatební dar, který věnoval opat Romuald Weltin z benediktinského kláštera Ochsenhausen v Horním Švábsku Josefu Jiřímu, hraběti z Manderscheidt - Blankenheimu, a jeho manželce Charlotě, hraběnce Fuggerové. Tak je to totiž vyryto na plášti nízké dózy na tabák, jinak též holby.
Fuggerové byli významným šlechtickým rodem podporovaným samotnými Habsburky, měli významné postavení v peněžnictví, ovšem v 17. a 18. století o své bohatství přišli.

Holba ze zlata a slonoviny je k vidění v Zámku Hradec nad Moravicí.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 ST
ŽánrMagazín