Začátky

„Vo týhle době těžko někdo může říkat něco takovýho, jakože něco udělal první, protože tady nezávisle na sobě ve stejnou dobu existovaly party, který ten skejt objevily a zkoušely a narážely na stejný problémy. Já jsem dokonce čet v novinách, že v roce 1928 v Chuchli někdo vymyslel druh skejtu, na kterým tam jezdil. Proto nemůžeš říct, kdo s čím poprvé začal. Najednou se skejťáci začali objevovat na různých místech, na kopcích hlavně, a dělali to, ani nevěděli jak. Jako když dáš nějaký znamení a všichni začnou vycházet ven.“

Simon Thiele

„Prkna jsme si s Matějem přivezli v roce 76, když byl táta v Americe nominovanej na Oscara za Kukačky. Předtím nás tam nechtěli pouštět, tak zas napsal nějakýmu ministrovi a oni řekli dobře, ale jenom kluci s dědou. Nám bylo tenkrát dvanáct. Pustili nás na deset dní, a kdyby se dohledal ten den, kdy bylo to předání cen, tak se zjistí přesně, kdy jsme měli prvního skejta. Úplně přesně vim, jak někdo tátovi říká na večeři: Hele, už jsi jim koupil skejta?‘ A on: Né, co to je?‘ To je takový to prkýnko, to tady šíleně letí, všichni to kupujou, kluci na tom jezděj po ulici.‘ Měl kolem tý ceremonie strašnejch starostí, tak se o nás vždycky někdo celej den staral. Řek: Běžte a kupte jim to.‘ Si pamatuju, jak přinesli takový dva skejty, jeden žlutej a druhej fialovej, až skoro růžověj. Takový plastový rybky, úplná klasika. Jako se to teď vrací do módy. No a my jsme už nevydrželi nikdy a nikde v klidu… ani na večeři. Hned nás to chytlo. Tejden nato jsme s tím přijeli do Čech. Do tý doby jsem na tom v Praze nikoho neviděl.“

Petr Forman

„Vary nebo Praha byly první, dneska už se to přesně neví, i když řikám, že Vary byly první, protože Jirka Vávra z Varů přijel do Prahy na koleje a tam to od něj okoukali. Pak se přidali Slunce, Pecháček, Formani, celá ta pakárna tam. Pak to začli v Plzni a až roky potom Prachatice a tohleto.“

Petr Pletánek

První skejty

„Navohejbaný plechy, nějaký gumový kolečka, ložiska sypaný… Hrozný. Ty počátky byly hrozný.“

Luděk Váša

„Můj první skejt, to je asi stejnej příběh jako kdekoli jinde v republice. Prostě jsme vyřízli prkna do oválu, vzali kolečkový brusle z NDR, který se tenkrát dovážely v rámci RVHP, a ty jsme přišroubovali k prknu.“

Míra Bartoš

„Prkna zbouchaný z kolečkovejch bruslí, že jo. Prkýnka na maso jsme uřízli a jezdilo se. Ono to teda vůbec nejelo. Člověk do toho kopnul, a ono to nejelo. Dneska by to člověk musel brát opatrně, a stejně by se rozsekal. Ty brusle, ty kolečka pro děti, byly asi spíš na to, abys po nich chodil.“

Robert Thiele

„První skejt jsem udělal z jedný kolečkový brusle, na kterou jsem hodil fošnu. No a na fošnu tenkrát ještě ne šmirgl, ale gumovou podlážku pod nohy do auta. Prkno z betonářský překližky. Tvary se okoukaly z časáků.“

Ivan Pelikán

„Udělali jsme skejt ze starých bruslí, který měly třecí ložiska, to znamená, že to vůbec nejelo. Nemohls to olejovat, protože to byla umělá hmota, která se okamžitě rozbleptala.“

Simon Thiele

„Já si udělal skejt i v dílnách. Jak ve škole koncem roku musíš udělat nějakej kousek a dostaneš za to body. Hliník jsem rozpustil z válců od pionýra a z toho jsem lil ty úchyty. Prkno jsem udělal v truhlárně a kolečka vysoustružil. Cenu jsem nevyhrál, protože se komunisti dozvěděli že jsem chtěl na Západ. Tak jsem to prkno tehdy dal Mílovi Antošovi, on ho možná ještě má.“

Petr Pletánek

Svoboda

„Ta dynamika toho skejtu, ta svoboda, když jedeš, to je tak krásná věc.“

Tomáš Fiala

„Celej skateboard začal tim slovem svoboda. Žádný vázání na nic, na nikoho. Takhle jsem to měl. Nebyla to svoboda ve smyslu svobody Západu nebo svobody pohybu po městě. Svoboda jako nezávislost na čemkoli. Takhle čistě, energeticky, ven z uzavřenýho prostoru.“

Simon Thiele

„Teď mi napsala kamarádka, že od tý doby, co se se mnou seznámila, kouká po městě víc na skejťáky. A říkala: Včera jsem viděla dva kluky, jeli v noci širokou ulicí z kopce a vlály za nima košile. To byl pocit svobody‘ Sám jsem to takhle poeticky nevnímal, člověk to bere jako samozřejmost. Nakoupit, na prkně. Je to ale dodneška pocit nějaký svobody. Člověk jezdí po městě, ta rychlost a tak. Tohle jednoduchý ježdění, hezky se svézt. Z toho skateboarding vzniknul. Drandili jenom z kopečka, ale měli ten bezvadnej feeling. Je super vyskočit, třikrát otočit prkno a dopadnout.“

Robert Thiele

„To je ten pocit, když stojíš na prkně. Jako když surfuješ. Supr pocit, když jezdíš. A to je jedno, co. Já nikdy nejezdil new school a nějaký triky, ale když jedeš z kopce a můžeš dělat, co chceš, to je podobný jako surfovat nebo jezdit ten snowboard. Skejt je přece jen trochu jinej, máš tam ten asfalt, tvrdej na padání, ale ten pocit z jízdy je pro mě jeden z nejhezčích pocitů, který si můžeš sám navodit; k tomu patří sex, surfovat na vlnách a takovýhle věci.“

Petr Pletánek

Úryvky z knihy Prkýnka na maso jsme uřízli (© Martina Overstreet, Michal Nanoru, 2013)