Poslední den roku a jednoho života. Americké drama (2013). Hrají: M. B. Jordan, M. Diazová, O. Spencerová, K. Durand, Ch. M. Murray a další. Scénář a režie Ryan Coogler (V anglickém znění s titulky)

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Poutavé drama, které na letošním Sundance získalo Velkou cenu poroty i Cenu diváků a posléze bylo uvedeno v sekci Un certain regard na MFF v Cannes, přibližuje skutečný a šokující příběh Oscara Granta, dvaadvacetiletého Američana, který se probudil 31. prosince 2008 s podivným a těžko definovatelným pocitem. V domnění, že jde o signál pro nový začátek, pustil se Oscar do realizace předsevzetí, týkajících se především jeho nejbližších – cituplné matky, přítelkyně Sophiny a čtyřleté dcerky Tatiany. Dvě hodiny poté, co den ukončil starý rok, však předtucha nabrala zcela jiný směr, když se mladíkovi stal osudným střet s policií v sanfranciské stanici metra Fruitvale. Snímek vznikl v produkční společnosti známého herce Foresta Whitakera Significant Productions (podle katalogu MFF v Karlových Varech 2013).

Debutující režisér Ryan Coogler (nar. 1986) za svůj snímek obdržel řadu dalších ocenění, mj. Independent Spirit Award, Cenu newyorských filmových kritiků a Cenu Národní filmové rady za první film. Stačil se od té doby uplatnit i v rámci běžné hollywoodské produkce dramatem z proslulé série o Rockym, nazvaným podle jeho prvního protivníka, Creed (2015) se Sylvesterem Stallonem v úloze trenéra. Stejně jako v jeho prvotině tu hlavní úlohu vytvořil nadějný černošský herec Michael B. Jordan. V roli jeho matky Wandy se objevila Octavia Spencerová, držitelka Oscara za Černobílý svět (2011).

Originální názevFruitvale Station
Stopáž82 minut
Rok výroby 2013
 T HD
ŽánrFilm