Koncert z Národního domu na Vinohradech (2004). S Orchestrem Václava Hybše spoluúčinkují K. Hála, A. Gondolán a J. Zelenková. Kamera J. Hruša. Režie R. Vodrážka

Velké swingové a taneční kapely byly vždycky významnou součástí naší hudební tradice a společenského života. Dá se bez přehánění tvrdit, že v žádné evropské zemi nepůsobilo tolik profesionálních, poloprofesionálních i amatérských orchestrů, které měly blízký vztah ke swingové hudbě. Tato „masová muzikantská základna“ byla nejen zdrojem, ze kterého vydatně čerpala interpretační elita tohoto žánru, ale plnila také osvětovou roli tím, že popularizovala swing mezi širokými vrstvami posluchačů. O stálé oblibě této muziky svědčí mimořádný zájem o koncerty každoročního Festivalu swingové hudby, který se koná v Národním domě na Vinohradech a kde jsme také naše pořady natočili.

Trumpetista, kapelník a aranžér Václav Hybš je „nositelem tradic“ slavného kapelnického rodu z Police nad Metují. Příznivci velko-kapelového swingu si jej všimli, když se pod vedením Karla Krautgartnera objevil v trumpetové sekci Tanečního orchestru Československého rozhlasu. Po tomto angažmá následovala kariéra kapelníka – napřed v divadle Rokoko a později si Václav Hybš založil svůj orchestr, se kterým v počátcích doprovázel především Waldemara Matušku. V tomto tělese rozvinul pan kapelník naplno svůj aranžérský talent.

Stopáž47 minut
Rok výroby 2004
ŽánrHudba