Dvořákova Praha 2016

Přenos zahajovacího koncertu mezinárodního festivalu z pražského Rudolfina. V dílech L. van Beethovena, M. Regera a R. Strausse účinkují N. Znaider a Sächsische Staatskapelle Dresden s dirigentem Ch. Thielemannem

Festival Dvořákova Praha zahájí letos jeden z nejproslulejších evropských orchestrů, Sächsische Staatskapelle Dresden a jeden z nejžádanějších dirigentů současnosti – Christian Thielemann. Společně pak se sólistou Nikolajem Znaiderem představí reprezentativní program z děl německých autorů.

Sächsische Staatskapelle Dresden je jedním z nejstarších orchestrů na světě, v jeho čele se vystřídala plejáda špičkových dirigentských osobností, z nichž jmenujme alespoň Carla Mariu von Webera, Richarda Wagnera, Fritze Reinera nebo Karla Böhma. Více než šedesát let s tělesem úzce spolupracoval Richard Strauss, a to jak v roli dirigenta, tak i skladatele – orchestr uvedl ve světové premiéře řadu jeho děl. Stálým působištěm tělesa je Semperova opera v Drážďanech, kde orchestr každoročně účinkuje v provedení asi dvou set šedesáti operních a baletních představení a padesáti orchestrálních a komorních koncertů.

Německý dirigent Christian Thielemann v letech 2004–2011 působil jako hudební ředitel Mnichovské filharmonie a od sezóny 2012/2013 je šéfdirigentem Staatskapelle Dresden. Thielemann je vysoce oceňován především pro svoji vynikající interpretaci hudby německých autorů – v této oblasti je považován za pokračovatele tradice Wilhelma Furtwänglera a Herberta von Karajana.

Stopáž105 minut
Rok výroby 2016
 P
ŽánrHudba