Slavná skupina, léta vnímaná jako nezařaditelná hvězda alternativní hudby, se v posledních letech prezentuje poetickou písňovou tvorbou. Drsný zpěv Michala Němce vyvažuje křehká Marie Puttnerová (2017)

V 80. a 90. letech byla hudba této skupiny možná známá více v zahraničí než u nás. Bylo to vlastně logické – rytmicky mnohotvárné kompozice se zpěvem založeným na artikulaci dadaistických skrumáží slabik byly srozumitelné hledačskému publiku bez jazykových bariér. Jablkoň byla v cizině vlastně vnímána jako jedna z podivuhodných odnoží jazzu. Časem však začaly v repertoáru skupinu převažovat "normální" písně s českými texty od mnoha různých autorů, většinou s hudbou Michala Němce. Písně to však byly i nadále nevšední, nezařaditelnost zvuku Jablkoně se pouze přetavila do klasičtější formy. A Jablkoň se brzy stal hvězdou folkových festivalů, neboť právě folkové publikum oceňovalo poezii textů i primárně akustický přístup k aranžování.

Jazz, rock i vážná hudba však neustále zůstávají v písních skupiny přítomné. Ani po třiceti letech navíc Jablkoň neztrácí chuť hledat a neustále se posouvat kupředu, z hlediska vydávání desek patří mezi nejplodnější skupiny na české scéně – do dnešní doby jich natočili 18. A přitom každé z jejich alb je zas a znova hudební událostí.

Frontman a zakládající člen kapely Michal Němec ani v televizi nezvolil opatrný přístup k výběru repertoáru, naopak využil akusticky vstřícný prostor Folk factory k natočení několika skladeb v absolutní koncertní premiéře. Pořad opět nabízí nevšední snímání hudebníků rozestavených ve studiové session, oblouk písní má tak nesmírně soustředěnou atmosféru. A i znalec repertoáru Jablkoně bude překvapen, jak se těžiště výrazu přesouvá z hlasu „pračlověka“ Michala Němce k niternému a zároveň hluboce emotivnímu výrazu nejmladší členky kapely: Marie Puttnerové.

Jablkoň: Když v noci sněží

Jablkoň: Když v noci sněží

Stopáž52 minut
Rok výroby 2016
 HD
ŽánrHudba