Bratři Ebenové předvádí v brilantní interpretaci průřez svým současným repertoárem. Zazní jemně humorné i vážné skladby z posledního alba Čas holin i některé starší písně (2017)

Marek, Kryštof a David Ebenové se proslavili jako folkové trio už na počátku 80. let. Jejich tvorba však měla v 90. letech dlouhou přetržku, přerušenou pouze vydáním desky Tichá domácnost v roce 1995 – na vydání alba však tehdy nenavazovalo žádné koncertní turné. Až deska „Já na tom dělám“ z roku 2002 se stala novým impulsem pro živá vystoupení. Stejně jako ve studiu se původní trio posílilo o hudebníky z ETC, kteří dodali nové barvy k původnímu souzvuku klavíru, akustické kytary a dechových nástrojů. Jiří Veselý (basová kytara, akordeon), Jiří Zelenka (bicí, perkuse) a Pavel Skála (akustické a elektrické kytary), společně s jazzovým kontrabasistou Jaromírem Honzákem přirozeně vplouvají do poetiky nezaměnitelných písňových kompozicí Marka Ebena, skupina dnes využívá akustický folkový zvuk i rytmicky našlapaný bigbít.

Pro tvůrce pořadu Folk factory je velkou ctí, že právě tato mnoha hudebními cenami ověnčená formace zahájí celý desetidílný cyklus. Hudebníky si divák vychutná v improvizovaném nahrávacím studiu, podzemním prostoru bývalého televizního studia Typos, které je zbaveno všech dekorací, aby tak vynikla jeho industriální atmosféra v kontrastu s příjemným muzikantským zabydlením. Tento způsob ztvárnění umožňuje kamerám nevšední pohledy na souhru hudebníků a především precizní živé zvukové zpracování, které se přibližuje charakteru studiové desky.

Bratři Ebenové: Balík

Bratři Ebenové: Balík

Stopáž52 minut
Rok výroby 2016
 HD
ŽánrHudba