Asanace v modrožluté

Ojedinělý experiment spolupráce českých a ukrajinských divadelníků při realizaci hry Asanace jako pocta Václavu Havlovi uvádíme v den 5. výročí úmrtí autora. Připravili B. Rychlík a J. Abrhám ml.

Projekt Rok Havla na Ukrajině organizuje České centrum ve spolupráci s režisérem Břetislavem Rychlíkem. Při příležitosti letošního výročí nedožitých osmdesátin Václava Havla České centrum na Ukrajině připravilo cyklus akcí, které mají zviditelnit jeho odkaz.

Iniciovalo vydání překladů dvou jeho knih do ukrajinštiny a v Kyjevě nastudoval Břetislav Rychlík s tamními herci v Národním akademickém dramatickém divadle Asanaci. Kyjevští občané iniciovali přejmenování jednoho bulváru podle Václava Havla.

Dokument ukáže spolupráci českých divadelníků vedených Břetislavem Rychlíkem a „kulturní úderky“ pracující takřka zdarma na Ukrajině, stále zmítané politickou krizí a okupací části území. Od příprav v České republice přes zkoušky, premiéru a uvedení v Praze.

V Národním divadle Ivana Franko v Kyjevě měla v červnu premiéru hra z roku 1987 Asanace (Architekti, láska, nenávist). Inscenace byla také v den Havlových narozenin 5. října 2016 uvedena jako součást festivalu Havel 80 v Praze. Hru přeložil významný ukrajinský spisovatel Jurij Vynnyčuk, překladatel Bohumila Hrabala (po přečtení několika Havlových her navrhl v kontextu ukrajinské současné politické i občanské situace a deziluzí právě tuto hru).

Václav Havel
prezident, dramatik

Václav Havel

* 5. 10. 1936

† 18. 12. 2011


Stopáž54 minut
Rok výroby 2016
 P ST AD HD
ŽánrDokument