Pavučina - životní osudy Štěpána Trochty

Dokument o významné osobnosti českých církevních dějin odkrývá spletité cesty kardinála vězněného nacisty i komunisty (2004). Režie P. Chovanec

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Původní dokument chce seznámit s životními osudy Štěpána Trochty, který svůj těžký život obětoval snaze o budování svobodné společnosti. Po studiích v Římě postavil v předválečné době několik středisek pro chudou a opuštěnou mládež. Odměnou za to mu bylo nacistické věznění v koncentrácích Terezíně, Mauthausenu a Dachau. Biskupem byl jmenován v době, když se moci ve státě zmocnila komunistická ideologie. Trochta byl jako vyjednavač církve odsouzen k 25 letům žaláře. V období pražského jara se s podlomeným zdravím opět ujímá řízení své litoměřické diecéze, ale během následující normalizace musí čelit stupňujícímu se útlaku ze strany státu. Brzy po svém jmenování kardinálem za dosud ne zcela vyjasněných okolností umírá na selhání srdce.

V dokumentu jsou užity bohaté materiály z archívů státní bezpečnosti, archivů církevních i soukromých. Pořadem za účasti Radovana Lukavského provází Martin Stropnický.

Stopáž50 minut
Rok výroby 2004
 ST 4:3
ŽánrDokument