Chat

host

Mgr. Marie Vilánková

toxiny z kouření

Záznam chatu ze středy 9. listopadu 2016

SK: „Co jsou přesně toxiny?“

Mgr. Marie Vilánková: „Toxiny jsou obecně látky, které škodí organismu. Často nejen lidskému ale i zvířatům a rostlinám. Mohou to být těžké kovy, radioaktivní látky, chemické látky, ale i různé toxiny vzniklé činností mikroorganismů jako třeba mykotoxiny vznikají jako produkty plísní. Toxiny mohou tělo ovlivňovat organismus různým způsobem. Některé ovlivňují nervové buňky přes receptory, jiné blokují činnost vnitřních orgánů. Skupina toxinů nazvaná karcinogeny zvyšuje mutace našeho DNA v buňkách a může dojít ke vzniku rakovinové buňky. Některé karcinogeny podporují rychlost množení rakovinových buněk. řada toxinů působí jako tzv. endokrinní disruptory neboli hormonální rušiče, které narušují činnost hormonálního systému a mohou způsobit problémy s plodností, metabolismem. Konkrétně v cigarteovém kouři je několik tisíc chemických a dalších látek, které mohou působit jako toxiny. Přibližně 60 jich patří mezi karcinogeny.“

SF: „V čem jsou toxiny z kouření nebezpečné?“

Mgr. Marie Vilánková: „Toxiny z kouření postihují prakticky celé tělo, ne jen dýchací systém, jak si myslí řada kuřáků. Cigaretový kouř obsahuje řadu karcinogenů. Asi deset z nich patří do třídy jedna, to znamená, že jsou prokazatelně karcinogenní, ostatní jsou s velkou pravděpodobností karcinogenní také. Kuřák má tedy několikanásobně zvýšené riziko rakoviny nejen plic, ale řady orgánů, například ledvin, prostaty, vaječníků... Cigarety také obsahují řadu chemických látek jako nitrosaminy, polychlorované bifenyly, formaldehyd.... které zase poškozují játra, akumulují se v tucích a poškozují nervový a hormonální systém. Toxiny z cigaret také narušují výstelku cév, která přestává být hladká, nesmáčivá a snáze se do ní usazují tuky, hlavně cholesterol. Vznikají tak aterosklerotické pláty, které jsou velkým rizikem pro kardiovaskulární choroby.“

Franta: „muže kouření zpusobit zahlenění,cucky v krku? Či smrkání krve ?děkuji“

Mgr. Marie Vilánková: „Dobrý den, může. Při kouření je narušována výstelka dýchacích cest, která má na sobě malé řasinky, které slouží k čištění dýchacích cest. Na sliznicích vzniká hlen, na který se "lepí" nečistoty a řasinky ho posunují do nosohltanu a my ho polykáme. Při kouření řasinky zaniknou a vzniklý hlen je nutné ho vykašlat.“

Milena: „Dobry den. Kojím a ráno po prvním kojení si dám jednu cigaretu, nedokouřím ani celou. Potom kojím až za 3hodiny. Myslite ze jedna cigareta denne se muze v mateřském mléce projevit? Bydlime na vesnici, myslím že kdybych bydlela ve měste tak bych mela v sobě toxinů mnohem víc. Nebo se mýlim? jaký je váš názor? děkuji“

Mgr. Marie Vilánková: „Sama mám malého kojence. Po tom co vím, bych se v každém případě snažila kouření při kojení přerušit. Časový odstup nic nevyřeší. Látky z cigaret se vstřebávají přímo do krevního oběhu a přechází do mléka. Je častý omyl myslet si, že z výfuků aut je více toxinů než z cigaret. Při kouření se kouř nasává přímo do plic. Také obsahuje až stonásobně více toxických látek než které vznikají při spalování v autech.“

Katka: „Dobré odpoledne. Plánujeme s partnerem miminko a jsme oba asi 6 let aktivními kuřáky. Jak dlouhou dobou trvá, než se tělo od škodlivých látek "vyčistí"? Děkuji za odpověď, na shlednou.“

Mgr. Marie Vilánková: „Pokud se budete poctivě detoxikovat - hlavně plíce, ledviny, játra, tak detoxikace trvá přibližně jeden rok. Velmi výrazně doporučuji, aby se detoxikoval i muž, protože toxiny z cigaret nepříznivě ovlivňují spermie.“

Jelínková: „možná by bylo potřeba se zaměřit ještě na jiné možné příčiny rakoviny než je kouření,bohužel okolo sebe mám příliš moc případů lidí ,kteří zemřeli ve velmi mladém věku na rakovinu a v životě nekouřili, z čeho to může mimo kouření tedy být? možná by mělo jezdit méně aut,aby byl čistější vzduch...“

Mgr. Marie Vilánková: „Máte pravdu, kouření není jedinou příčinou. Problémem jsou i jiné toxinx, které ovlivňují imunitu. Nejsou to ale výfukové plyny, ale řada chemických látek, které přijímáme ve stravě, bydlíme v nich. V rakovinách obecně hrajou vekou roli viry, které mohou vytvořit rakovinovou buňku. S tím, jak máme sníženou imunitu, tak rakovinové buňky, které vznikají v každém z nás, nezničíme hned na počátku a dojde k vzniku nádoru. Za sníženou imunitu ale nemohou jen fyzické toxiny, ale je i hodně ovlivněná naším stresem, našimi prožívanými emocemi.“

Barbora: „Dobrý den, je známo, že kouření obsahuje mnoho desítek toxinů. Je ještě něco horšího? Hezký den!“

Mgr. Marie Vilánková: „Ano, horší je, pokud člověk žije ve velkém stresu a napětí. Toxiny se do nás dostávají do všech z různých zdrojů, ale je velký rozdíl, zda je vyloučíme nebo v těle akumulujeme a můžou tak hodně škodit. To zda je vyloučíme závisí na stavu vnitřních orgánů, které jsou velmi ovlivněny našimi prožívanými emocemi a stresem.“

Lucie Leblochová: „Dobrý den,mela bych dotaz. Matka,silna kuřačka,jiz víc jak měsíc nekouří. Začala mít kašel,nejspis se začala " čistit ". Lze nějak kašel mírnit ? Děkuji za odpověď“

Mgr. Marie Vilánková: „Dobrý den, kašel je průvodním jevem čištění. Pomohlo by užívat prostředky, které hleny pomáhají rozpouštět a dojde k jejich snadnějšímu vyloučení. Takový lidový receptem je cibule rozpuštěná v medu. Určitě bych doporučila i samotnou detoxikaci plic.“

Petra: „dobrý den, potřebovala bych pomoci - přestala jsem kouřit a nyní se mi objevili červené zarudlé fleky v oblasti hrudníku a i na rukou. Lékaři mi nabízejí kortikoidy, ale volila bych raději detoxikaci. děkuji. posluchačka Petra“

Mgr. Marie Vilánková: „Dobrý den, červené fleky vypadají na stagnaci lymfy. Zároveň mohou hrát roli Vaše emoce. Kouření je berlička pro jejich zvládání, nyní Vám tato berlička chybí. Fleky na hrudníku jednoznačně ukazují na zanesený okruh plic, na rukou záleží v které oblasti. Pokud jsou to dlaně, je zanesený okruh srdce. Pokud prstní klouby tak játra.“

Liebichová Monika: „Děkuji za tip na detoxikaci ledvin, kolik, prosím, pampeliškového kořenu a listu na litr odvaru? V jakém poměru? Jak dlouho vařit, louhovat? A nemáte podobný recept na játra? Děkuji a přeji pěkný den Monika Liebichová“

Mgr. Marie Vilánková: „Dobrý den, nepamatuji si poměry zpaměti. napište mi na email m.vilankova@joalis.cz, kúru Vám pošlu.“

Martin: „Jak se nejrychleji zbavit kouření doma, a na co by se měl člověk připravit. Jsem stále končící s cigaretou, vydržím to vždy jen týden a pak zase kouřím. Chci s tím přestat nadobro, ale tak nějak to nejde. Kouřím tak 20 let asi 10 cigaret denně. zkoušel jsem náplasti, ale bohužel bez výsledku. Nemám čas chodit do poraden či být někde zavřený. Jak to jde udělat doma a při práci. Díky za rady“

Mgr. Marie Vilánková: „Dobrý den, paradoxně Vám doporučím detoxikaci plic, které ovlivňují emocionalitu člověka ve vztahu k jejich okolí. Potřebujete sebrat sílu a zvládnout nejen fyzickou závislost ale také psychickou. Zároveň plíce ovlivňují vaši vůli, která je oslabená. Jako první krok bych doporučila detoxikaci plic a uvidíte, jestli vydržíte nekouřit déle než týden“

Dáša: „Dobrý den, v den, kdy jsem zjistila své těhotenství, jsem přestala okamžitě kouřit. Může i přesto mé minulé kouření mít vliv na zdraví dítěte?“

Mgr. Marie Vilánková: „Dobrý den, bohužel může, ale jednoznačně je lepší, že jste přestala kouřit než pokračovat byť ve sníženém množství. Pro bývalé kuřačky ale i kuřáky velmi doporučujeme detoxikaci před početím.“

Ivana: „Která bylinka čistí ledviny? Nestihla jsem paní doktorku.“

Mgr. Marie Vilánková: „kořen a list pampelišky, ale i řada dalších.“

Marie: „Dobrý den, je zdravější užívat vaporizér? Děkuji“

Mgr. Marie Vilánková: „Určitě je zdravější než klasická cigareta. Sice v něm toxiny jsou, ale je jich mnohem méně než v cigaretě. U vaporizéru bývá problém nezvýšit postupně dávky nikotinu.“

Martin: „Dobrý den, mám navazující dotaz na Vaši odpověď - moc děkuji - Jak se dělá ta detoxikace plic. A mohu zároveň dělat i detoxikace jater a ledvin? A Jak se to dělá - teda kromě té pampelišky. Moc díky“

Mgr. Marie Vilánková: „Existují přípravky, které jsou na ně přímo určené. Obsahují bylinou složku a informační složku, která směřuje imunitní buňky proti toxinům v dýchacích cestách. Nezlobte se, ale bohužel je v chatu nemohu jmenovat. Zkuste si je prosím dohledat přes internet nebo mi napište na email m.vilankova@joalis.cz.“

Marie: „Dobry den, mam snachu, ktera kourila od sameho zacatku cele tehotenstvi narodila se ji zdrava dcerka v terminu, nyni ji je 12 roku. Jsem jeji babicka a od jejiho narozeni se raduji, ze je vnucka zdrava. Okoli mne upozornovalo abych snase rozmluvila, ze diteti bude hrozit mnozstvi zdravotnich problemu. Je na miste obava do budoucna? za odpoved dekuji“

Mgr. Marie Vilánková: „Dobrý den, pokud je jí 12 a je zdravá, tak velmi pravděpodobně se toxinů sama zbavila nic jí nehrozí. Schopnost přirozeně detoxikovat je velmi individuální.“

Renáta: „Dobrý den, nekouřím 17let, kouřila jsem zhruba 8let aktivně. Stále mám v krku hleny, které nejdou vykašlat. Můžete prosím doporučit, jak se jich zbavit? Co proto udělat...? Děkuji“

Mgr. Marie Vilánková: „jednoznačně detoxikovat plíce, dýchací cesty a ledviny. Je třeba obnovit výstelku dýchacích cest, aby se plíce mohli přirozeně odhleňovat.“

Lenka: „Dobrý den, paní magistro. Chtěla jsem se zeptat zda jsou horší cigarety nebo doutníky. Manžel přestal na 3 měsíce kouřit. Bohužel pak opět začal, ale místo cigaret "přešel" na doutníky. Mohu se ještě zeptat, jaký názor máte na elektronické cigarety? Děkuji a přeji příjemný den.“

Mgr. Marie Vilánková: „Nic není ideální, ale cigarety jsou horší kvůli řadě chemických látek, které se přidávají jako přísady do cigaret, aby se dosáhlo požadovaných vlastností. Elektronické cigarety v sobě mají toxiny také, ale jej jich méně než v cigaretách a dýmce.“

dotaz: „dobrý den, manžel kuřák, dva měsíce nekouří a běhá . Je to v pořádku ? Zvládne dýchat a co plíce kuřáka a běh . Děkuji moc.“

Mgr. Marie Vilánková: „Dobrý den, to je dobře, že běhá. Urychlí tím detoxikaci toxinů z plic. Při běhu potřebuje hodně kyslíku a plíce sami odstraní toxiny, které mu brání při jeho předávání. Určitě zvládne dýchat, jednoznačně i pro kuřáka je lepší se hýbat než žít pasivně.“

Marie Endrštová: „Dobrý den. Je škodlivé zapalovat v místnosti svíčky a nebo vonné tyčinky? Děkuji“

Mgr. Marie Vilánková: „Dobrý den, i při spalování svíček mohou vznikat škodlivé látky. Pokud chcete svíčky používat, je lepší dát přednost přírodním, nepoužívat takové, které mají umělá aromata. Pak důkladně vyvětrat.“

David M: „Dobrý den, jsem jak se asi říká příležitostný kuřák tzn. vydžím týden v více bez cigaret, běžně sportuji, ale pokud jdu do společnosti, tak si cigaretu neodepřu a jsem schopen jich za večer vykouřit i 20. Jak moc velký nápor na organismus toto příležitostné kouření je? Je to horší než kdybych kouřil pravidelně? Děkuji za odpovědi. S pozdravem David M“

Mgr. Marie Vilánková: „Samozřejmě nápor to je, ale pořád je to lepší, než kdyby jste kouřil každý den. Je to tak, že počet se postupně sčítá,záleží, jaké toxiny akumulujete.“

Katka: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak radite detoxikovat tělo když člověk přestane kouřit. Dekuji“

Mgr. Marie Vilánková: „Dobrý den, je třeba se postupně zaměřit na plíce, játra a ledviny. Ledviny akumulují těžké kovy, játra chemické látky a v plicích jsou dehty a malé částky kouře z cigaret. Po detoxikaci těchto základních orgánů je třeba ještě překontrolovat, zda se toxiny neusadily ještě někde jinde. Třeba v tukové tkáni, kostech, slezině, cévách apod.“

Simona Christianová: „Vážená paní magistro, mám veliké problémy se sousedy, kteří bydlí pod námi. Jsou to silní kuřáci a kouř z jejich bytu prostupuje k nám. třicet čísel nad zemí je stále cítit zápach cigaret. V zimě je to ještě horší, protože kouří v koupelně (na záchodě) a vše k nám prochází stoupačkami. Mám dvě malé děti, může jim tento způsob "pasivního kouření" poškodit zdraví? Pomohla by čistička vzduchu? Velice Vám děkuji za odpověď. S pozdravem a přáním příjemného dne Simona Christianová“

Mgr. Marie Vilánková: „Dobrý den, pasivní kouření samozřejmě škodí. Je třeba prokázáno, že zvyšuje riziko astmatu u dětí. Někdy se mluví i o následcích z pobytu z míst, kde se často kouřilo jako o terciálním kouření. Čistička vzduchu může pomoci, také časté větrání. Ve Vašem případě asi těžko můžete dělat něco jiného než se snažit kouř eliminovat, protože pochybuji, že pomůže apel na sousedy. Když Vaše děti budou dýchací systém detoxikovat, rozhodně neuděláte chybu.“

Lenka: „Dobrý den, je možné mít toxiny v těle z toho, že jsme žili 20 let s kuřákem? Je tedy vhodné se také nějak detoxikovat, i když tedy sama kuřák nejsem? Děkuji a přeji krásný den“

Mgr. Marie Vilánková: „Ano, můžete mít podobné toxiny jako kuřák. Pro pasivní kuřáky je důležitá hlavně detoxikace plic, kam se toxiny dostanou nejsnáze.“

Michael Novotný: „Dobrý den, mám na vás dotaz jak moc jsou škodlivé elektronické cigarety?“

Mgr. Marie Vilánková: „Upřímně, to nikdo neví. Mají méně toxinů než klasické, ale naopak mohou mít v sobě látky, u kterých není známo, jak na organismu působí a jak jsou opravdu škodlivé.“

Dagmar: „Dobrý den, jak a čím nejlépe a nejrychleji vyhnat toxiny z těla?“

Mgr. Marie Vilánková: „Detoxikací informačními preparáty, které nasměrují imunitní buňky proti toxinům a rozpohybují vylučovací orgány jako jsou játra, ledviny, střeva.“

Radek: „Dobrý den, mám dotaz, ohledně podpory státu kuřáků, podobně jako narkomanů a alkoholiků, kteří to mají zdarma. Já jsem kouřil 40 denně a přestal jsem ze dne na den. Byl to boj, to co člověk prožívá a jak trpí! Tři měsíce utrpení, než si tělo zvyklo. Nekouřím pár let,ale stále jsem potecionální kuřák. Odnesla to má váha, že jsem trochu přibral. Přejí vám krásny den, vám avšem ve studiu.“

Mgr. Marie Vilánková: „Blahopřeji Vám, že jste to zvládl :-). Bohužel s dotazem Vám neporadím, je to mimo moji působnost.“