Zkouška orchestru: Rozšťourávání Mahlera

Marek Eben, Jiří Bělohlávek a Česká filharmonie předvedou, co se obvykle nevidí a neslyší. Zažijete opravdovou zkoušku orchestru v zábavně poučném cyklu pro všechny, kteří chtějí o klasické hudbě a jejích skladatelích vědět víc. Režie A. Nellis

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Moderátor Marek Eben a šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek společně analyzují zkoušku na druhou větu VII. symfonie Gustava Mahlera, která měla v roce 1908 světovou premiéru v Praze u příležitosti diamantového jubilea (60 let) vlády císaře Františka Josefa I.

Eben svými dotazy proniká do tajemství hudební kuchyně dirigenta i hráčů jednotlivých nástrojových skupin. Odpovědi na ně mohou zajímat nejen diváky ale i návštěvníky koncertů, neboť se s nimi běžně nesetkávají. Tak se dozvíme o výšce ladění komorního „a“ (u České filharmonie 442 Hz) z úst prvního hobojisty Ivan Sequardta, o choulostivosti sólové hry lesního rohu od Jana Vobořila, houslové techniky col legno (hra obráceným smyčcem) i o využití kravských zvonců za scénou, které mají evokovat alpskou krajinu. Duet hobojů zas v představách šéfdirigenta dotváří obraz dvou skromných jeptišek, které nechtějí tento hudební zázrak rušit svou přítomností.

Gustav Mahler komponoval svou sedmou symfonii v letech 1904–1905, mnohokrát svou partituru přepracovával a revidoval. Není divu, vždyť ještě před premiérou se výrazně proměnil jeho osobní i profesní život – odchod z čela Vídeňské dvorní opery a úmrtí milované dcery. Někdy bývá toto dílo nazýváno Píseň noci (Lied der Nacht) a rozbor jednotlivých částí divákovi napoví, jakým směrem má soustředit svou pozornost.

* 24. 2. 1946

† 31. 5. 2017


Marek Eben
moderátor, herec, zpěvák

Marek Eben

* 18. 12. 1957


Stopáž98 minut
Rok výroby 2015
 ST HD
ŽánrHudba