Naše životy nám nepatří, od zrození do smrti jsme svázáni s ostatními. Německo-americká koprodukční epopej podle bestselleru Davida Mitchella režírovaná sourozenci Wachowskými a Tomem Tykwerem (2012). Hrají: T. Hanks, H. Berryová, J. Broadbent, H. Weaving, J. Sturgess, Bae Doo-na, B. Whishaw, H. Grant a další

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V roce 1849 se americký právník Adam Ewing vrací lodí do San Francisca z Tichomoří, kde byl v zastoupení svého tchána Haskella Moora podepsat obchodní smlouvu s reverendem Gillesem Horroxem stran obchodu profitujícího z práce otroků. V roce 1936 se mladý začínající skladatel Robert Frobisher stává zapisovatelem u váženého nestora Vyvyana Ayerse a zatímco o svých zkušenostech píše v dopisech svému milovanému Rufusi Sixsmithovi, současně začíná pracovat na vlastním hudebním veledíle. V roce 1973 v San Franciscu novinářka Luisa Reyová odhaluje, že za plánovaným spuštěním jaderné elektrárny se skrývá velký komplot a korporace vedená Lloydem Hooksem chce zlikvidovat všechny, kteří o tom vědí, což zahrnuje i ji samotnou. V roce 2012 se starý londýnský vydavatel Timothy Cavendish přes noc stává hvězdou literární scény, štvancem před mafiánskými sourozenci jeho nejprodávanějšího autora i nedobrovolným vězněm pečovatelského domu. V roce 2144 v Neo Soulu zapisuje Archivář výpověď Sonmi 451, bývalé jídlonošky, kterou osvobodilo hnutí za svržení vlády korporací a jež došla prozření o provázanosti životů a činů všech lidí. 106 zim po Pádu se na Velkém ostrově setkává prosťáček a zbabělec Zachry s Meronym, jednou z Jasnozřivých, která přijela studovat jeho kmen a najít zde způsob, jak zachránit zbytky lidstva.

Všech šest předestřených příběhů zasazených do různých míst a období se v Atlasu mraků vzájemně prolíná a tvoří jedno vyprávění. Film podle bestselleru Davida Mitchella, považovaného usedlými hollywoodskými šéfy za nezfilmovatelný, si jako výzvu zvolil věhlasný tvůrčí tandem sourozenců Wachowských ve spolupráci s německým režisérem Tomem Tykwerem. Filmaři, kteří na přelomu tisíciletí strhli celou generaci svými průkopnickými a revolučními snímky Matrix a Lola běží o život, díky své reputaci a také popularitě předlohy získali pro projekt řadu hvězdných představitelů v čele s Tomem Hanksem a Halle Berryovou. Přesto ale projekt nenašel realizaci v rámci hollywoodského studiového systému, a tak se nakonec stal jedním z nejdražších nezávislých filmů historie. Navíc větší část financí zajistila německá strana mezinárodní produkce, což z Atlasu mraků s finálním rozpočtem 102 milionů dolarů činí nejnákladnější německý film. Převážná část natáčení probíhala v německých studiích Babelsberg, nejrůznější světová prostředí pak zastoupily exteriéry v Německu, Skotsku a na Mallorce. Mezinárodní herecké obsazení vedle amerických představitelů Toma Hankse, Halle Berryové, Susan Sarandonové a Keitha Davida dále tvoří britští herci Hugh Grant, Jim Broadbent, Ben Whishaw, Jim Sturgess, James D’Arcy a David Gyasi, australský herec Hugo Weaving a asijské hvězdné herečky Bae Doo-na z Koreje a Zhou Xun z Číny.

Filmová adaptace předlohu, jež si pohrávala s možnostmi literárního textu, převádí do osobitého jazyka filmového média. Kniha po vzoru sextetu nejprve odvyprávěla polovinu každého příběhu, přičemž vždy ten předchozí nechávala doznít v následujícím, a pak následně v opačném pořadí sestupovala k jejich postupnému uzavření. Filmaři naopak nechávají jednotlivé dějové linie rozvíjet souběžně. Na základě dramaturgických podobností a důmyslného řešení mizanscény a střihové i zvukové návaznosti hladce přeskakují z jedné časové a prostorové roviny do druhé, zatímco celé vyprávění zůstává bez potíží pro diváky přehledné. Ústřední myšlenku provázanosti lidských osudů a převtělování duší, které tak dostávají možnost se vyvíjet a napravovat své chyby z předchozích životů, zásadně podporuje také práce s herci. Za pomoci kostýmů a masek se jednotliví představitelé v různých časových obdobích stávají jinými postavami a to nejen co do role v konkrétním příběhu, ale i z hlediska věku, rasy a pohlaví.

Tom Hanks
herec a režisér

Tom Hanks

* 9. 7. 1956


Originální názevCloud Atlas
Stopáž166 minut
Rok výroby 2012
 D ST HD
ŽánrFilm | 15+