Českému národnímu fenoménu se daří i za mořem. Jak se trampům žije za velkou louží?
Čeští trampové v Americe

Tramping, národní český fenomén, existuje více než sto let. Stal se součástí národní kultury, ve své době byl silným inspiračním zdrojem, nositelem svobody i odpůrcem totalitních režimů. Je v mnoha zemích po celém světě – ale přinesli ho tam čeští trampové. Zdá se, že do jiných kultur je nepřenosný – a přesto jeho étos vychází ze zahraničních inspirací.

Masový exodus českých trampů nastal po srpnové invazi 1968. Podle údajů z krajanských kruhů emigrovalo v průběhu prvního roku na půl milionu československých občanů. Největší posrpnové trampské komunity jsou v Severní Americe. Nikdy se nespojily s poúnorovou emigrací, jen částečně splynuly s většinovou populací. Uchovávají si své zvyky, obyčeje, náchylnost k pobytu v přírodě, jimž v souhrnu nejčastěji říkáme tramping.

Na konci léta 2017 se za nimi vydal štáb České televize s režisérem Václavem Křístkem. V kanadském Vancouveru zažili město zahalené dýmem z lesních požárů, začátek podzimu na Yukonu i setkání s tamními lovci a dobrodruhy českého původu, v coloradských Skalistých horách pak výroční potlach, jenž se nekonal, a byly k tomu tragické důvody...

Cílem tohoto putování ale byli lidé, krajané usedlí už bezmála půl století v nové vlasti. V nových domovech. Našli ale domov? Jaký je soumrak českého trampingu v zámoří, když děti a vnuci jsou Američané nebo Kanaďané? Bohužel, čas ani změny životního stylu nejde zastavit a dne 10. listopadu 2018, století od založení první trampské osady v Československu, se na ranči Fort Adamson ve východním Texasu konal poslední celosvětový potlach.

Napište nám