Jak se daří třísouborovému divadlu ve městě zasvěceném sportu? Režie R. Zmrzlý

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Divadlo F. X. Šaldy patří mezi ta oblastní divadla, která ve svém regionu hrají významnou kulturní roli, protože „obhospodařují“ nejen činohru, ale i operu a balet. Tyto tři soubory mají k dispozici dvě budovy – Malé divadlo a historické divadlo, které bylo slavnostně otevřeno v září 1883. Až do roku 1945 mělo německé divadlo v Liberci činoherní, operní a operetní soubor. Po válce, se změnou národnostních a politických poměrů vznikl baletní soubor a ustavil se stálý činoherní soubor hrající česky.

Za téměř půl století existence stálého činoherního souboru v Liberci prošla po prknech DFXŠ řada osobností, jejichž tvorba, byť byla soustředěna třeba jen na libereckou scénu, přesáhla svým významem hranice regionu a zapsala se do historie herecké tvorby druhé poloviny 20. století. Pravidelně zde pracovali Pavel a Petr Paloušovi, Lída Engelová, Jan Kačer, prostor dostávali i mladí režiséři.

Zatímco v Malém divadle činohra s úspěchem uvádí spíše současné hry a náročné texty (Pinterova Zrada, Shafferův Equus, Fraynova Kodaň a jiné), na jevišti historické budovy se dařilo a daří zejména klasickým textům (Shakespeare, Moliere atd.).

Liberecká opera je pravidelně oceňována za odvážnou dramaturgii a režijní a pěvecké výkony. Repertoár baletního souboru – sice nejmenšího v republice – je typický svým směřování k autorskému divadlu.

Stopáž10 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrDokument