Hra o lásce, zradě a vraždě podle Tolstého „sexuální novely“ v režii L. Brutovského. V roli Pozdnyševa M. Vykus, T. Drápela a P. Oubram, v roli jeho ženy T. Vítů. Režie televizního záznamu L. Brutovský

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici
Ukázka

Ukázka

Kreutzerova sonáta

Jihočeské divadlo České Budějovice

Tolstého „sexuální novelu“ z roku 1890, která byla ve své době pro skandálnost soudně pronásledována, převedl na divadelní prkna režisér Lukáš Brutovský. Klasická divadelní předloha tak získala moderní divadelní tvar a svébytnou divadelnost.

Kreutzerova sonáta je zpovědí muže, který zabil svoji ženu. Jeho čin ale není jen obyčejnou vraždou, podle něho je výsledkem obecně patologického vztahu muže a ženy, který je v lidské společnosti hluboko zakořeněný a týká se téměř každého páru. Proto muž vnímá vraždu jako přirozené vyústění manželského spolužití. Zárodky tohoto činu spatřuje už v mládí, v nevázaných sexuálních kontaktech, ve frivolním způsobu života, na který překvapivě přirozeně navazuje láska, zasnoubení, manželství, rodičovství a potom i vražda. V dramatizaci a režii Lukáše Brutovského se Kreutzerova sonáta stává scénickým kvartetem pro trojici mužů a jednu ženu, kteří na pozadí rekonstrukce kriminálního činu rozvíjejí před diváky vášnivou analýzu mužsko-ženských vztahů.

Oceňovaný slovenský tým inscenátorů, komorní Studiová scéna Na půdě a herecké obsazení jsou indicie napovídající, že v Jihočeském divadle opět vzniká výjimečná inscenace. Režisér Lukáš Brutovský (1988) a dramaturg Miro Dacho (1983) na sebe v českém kontextu výrazně upozornili minulý rok originální interpretací Maryši v brněnském HaDivadle. Na Slovensku se jako úspěšný tandem profilují už od svých studií na VŠMU. Lukáš Brutovský je od ledna uměleckým šéfem Slovenského komorného divadla v Martine, Miro Dacho už několik let působí jako pedagog na VŠMU. Ke spolupráci si přizvali scénografa Juraje Kuchárka a kostýmního výtvarníka Martina Kotúčka. V sugestivní inscenaci se nám představí Tomáš Drápela, Pavel Oubram, nový člen činoherního souboru JD Michael Vykus a Tereza Vítů jako jediná představitelka ženského elementu této hry.

Režisér Lukáš Brutovský říká:

„Z divadelního hlediska bylo pro mě výzvou zpracovat tento (do značné míry až esejistický) monolog jednoho muže tak, aby byl zajímavý pro jeviště. Rozhodli jsme se hledat napětí nejen ve skromném ději novely, ale zejména v psychologii hlavní postavy, což nás vedlo k jejímu rozdělení mezi tři herce. Tato trojjedinost se stala i formálním klíčem k budování inscenace, kterou jsem si pomocně nazval polyfonním preparátem pro čtyři hlasy.“

Stopáž71 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrFilm