Záznam narozeninového koncertu přední české funkově-rockové skupiny s mnoha hosty z Velkého sálu pražské Lucerny z listopadu 2009. Režie P. Hajn

Skupina J.A.R. – přední česká funkově-rocková skupina – byla založena symbolicky 17. listopadu 1989. Základní sestavu tvořil v té době autor hudby Roman Holý a duo „akademických“ raperů Oto Klempíř a Michael Viktořík. Po prvních dvou rockovějších albech (Frtka v roce 1992 a Mydli to! v roce 1994) ukázala kapela svoji sílu a potenciál především na revolučním třetím albu Mein Kampfunk z roku 1997, kde již plně zpívá Dan Bárta. O dva roky později, v roce 1999, vydává J.A.R. svoje čtvrté řadové album již v pevném desetičlenném složení Holý, Viktořík, Klempíř, Bárta, Zbořil, Balzar, Chyška, Jelínek, Kaspar a Kop. Na další řadové album si fanoušci museli počkat až do roku 2002, kdy vyšlo album Nervák, které se od rockových prvků více obrátilo k popu a disku – samozřejmě s převažujícím funkem. V roce 2006 vyšlo zatím poslední řadové album Armáda špásu, které se stylem vrátilo k rockovějším opusům kapely.

J.A.R. v pravém slova smyslu nefunguje jako kapela, spíše jako příležitostné setkání předních českých jazzmanů a hudebních producentů. Členové J.A.R. figurují ve svých vlastních kapelách a věnují se svým projektům. Kapela každoročně absolvuje několik koncertů a vždy 17. listopadu pak tradiční koncert ve velkém sále Lucerny, kde tak slaví narozeniny – v roce 2009 tak oslavila již 20. Zpěvák a skladatel Roman Holý založil kromě formace J.A.R. také skupiny Sexy Dancers a Monkey Business.

Stopáž53 minut
Rok výroby 2008
ŽánrHudba