Koncert z Velkého sálu pražské Lucerny, který uvádíme u příležitosti rockerových 75. narozenin (2007). Kamera J. Osten. Režie V. Polesný

Letošní pětasedmdesátník Pavel Sedláček, narozený 4. července 1941 v Praze, je rockový zpěvák, kytarista a skladatel, spolu s Miki Volkem se jedná o průkopníka rokenrolového a bigbeatového zpěvu v bývalém Československu.

Koncert k pětapadesátému výročí vzniku Rock and rollu v roce 2006 v pražské Lucerně byl pojat jako setkání Pavla Sedláčka a jeho skupiny Cadillac s hvězdami tohoto žánru. Rock and roll (počeštěně rokenrol) znamená v češtině houpání a válcování. Je to historické označení pro první etapu vývoje rockové hudby, hudební žánr, který se objevil v 50. letech v USA (podle Pavla Sedláčka přesně v roce 1951) a rychle se rozšířil po celém světě. Sedláčkova kapela Cadillac, která hraje v obsazení dvě kytary, baskytara, bicí, klávesy a dva saxofony byla pro tento koncert rozšířena o plnou dechovou sekci, tj. pět saxofonů, čtyři trubky, čtyři trombony. Dále byla skupina rozšířena o tříčlenný sbor. Celkem tedy měl orchestr jedenadvacet členů. Slavnostní koncert byl výtvarně pojednán, účinkující vystupovali v kostýmech. Během večera zazněly nejen klasické rock and rollové skladby, ale i swingové standardy. Většinu hudebních úprav pro velký band vytvořil přední aranžér Jan Kučera. Na jevišti se objevila též řada hostů jako například Karel Gott, Petr Janda, Karel Černoch, Yvonne Přenosilová, Tomáš Savka, Viktor Sodoma, Karel Kahovec, Jiří Šlupka-Svěrák, Petr Vondráček, Pepa Pilař, Tonda Škrášek nebo Jiří Šimák.

Pavel Sedláček
zpěvák, podnikatel

Pavel Sedláček

* 4. 7. 1941


Stopáž52 minut
Rok výroby 2007
ŽánrHudba