Obvinění politici si ji berou do úst. Kauza hejtmana Martina Půty. Jediný protest proti nástupu komunismu v únoru 1948. Přežil dva tresty smrti, nepřežil svůj plán zabít prokurátora Vaše.

Obsah dílu

Přehrát vše

Hejtmanův prokletý projekt

Obvinění politici ho používají jako své alibi: podívejte se na libereckého hejtmana Martina Půtu, který je taky obviněný a nebrání mu to opakovaně vyhrávat volby za Starosty a nezávislé. Na Půtu se odkazuje nejen Andrej Babiš a třeba i Jiří Zimola, ale také prezident Miloš Zeman. Martin Půta se nicméně stáhl z vedení Starostů a nezávislých, vzdal se poslaneckého mandátu a svou obhajobu vede bez hysterických výkřiků o politické kauze. My jsme se případem, v němž byl nakonec obviněn, zabývali poprvé už před šesti lety. Více reportér Michael Fiala.

Autor reportáže: Michael Fiala


Jediný protest

Byl to jediný protest, který se v Praze konal proti komunistickému převzetí moci 25.února 1948. Několik tisíc studentů vyrazilo od budovy ČVUT z Karlova náměstí na Hrad, aby vyjádřili podporu prezidentu Benešovi proti nátlaku Klementa Gottwalda a jeho soudruhů. Pochod neměl šanci na úspěch, bylo to spíš rozloučení se svobodou na dlouhých jedenačtyřicet let. Natáčel reportér Mirek Petráček.

Autor reportáže: Miroslav Petráček


Hrdina z gulagu

Utekl z gulagu, byl odsouzen k smrti, dostal se do Svobodovy československé jednotky, z válečného hrdiny se stal pro komunisty nepřítelem lidu, znovu dostal trest smrti a znovu unikl. Pětadvacátého února 2002 se rozhodl popravit komunistického prokurátora Karla Vaše, který měl na svědomí řadu zločinů. Neuvěřitelný příběh Pravomila Raichla natočila Stáňa Raupachová.

Autor reportáže: Stanislava Raupachová


Ke stažení

Scénář dílu

(typ: DOC; velikost: 166,00 kB; datum: 5. 3. 2018)

Stopáž43 minut
Rok výroby 2018
 P ST