Spor o zámek Opočno a čest rodu Colloredo-Mansfeldů. Soudy bez konce. Skanska vykoupala město v nekvalitním bazénu. Chce vydělat na svých chybách. Komunisti potrestali hrdinu Pražského povstání.

Obsah dílu

Přehrát vše

Zakletý zámek

Česká šlechta nemá zrovna na růžích ustláno, jak by se mohlo zdát, dějiny ji v posledním století pěkně masírovaly. Dobrým příkladem je osud jednoho z největších šlechtických rodů u nás, Colloredo-Mansfeldů, jehož pokračovatelka Kristina už čtvrtstoletí bojuje o rodinný zámek. Musela se vyrovnávat s pomluvami, že její otec kolaboroval s nacisty, ačkoli pomáhal odboji a podepsal známé prohlášení české šlechty o věrnosti republice. Od poválečného období tak přetrvávají křivdy, které nedokázal odstranit ani polistopadový režim. O nekonečném soudním sporu plném překvapivých zvratů natáčel reportér David Macháček.

Autor reportáže: David Macháček


Za cizí chyby se platí

Valašské Meziříčí se před osmi lety dočkalo nového bazénu. Byla to velká věc, pamětníci vzpomínají, že se o jeho vybudování mluvilo už v osmdesátých letech minulého století. Teď se bazén stal pro radnici noční můrou. Mohla by doplácet desítky milionů korun stavební společnosti Skanska. Proč? Paradoxně proto, že Skanska udělala několik chyb, ale má zřejmě dobré právníky. Natáčela reportérka Andrea Máslová.

Autor reportáže: Andrea Máslová


Umlčený hlasatel

Před pár dny jsme si připomněli výročí Pražského povstání, byla to největší akce českého odboje za druhého světové války. V Praze se do ní na začátku májových dnů zapojilo přes třicet tisíc lidí. Signál k tomu zazněl z vysílání Českého rozhlasu. Za mikrofonem tehdy seděl hlasatel Zdeněk Mančal. Velmi rychle se stal hrdinou, ale s nástupem komunismu jeho hvězda přestala svítit. O zapomenutém osudu natáčel reportér Mirek Petráček.

Autor reportáže: Miroslav Petráček


Ke stažení

Scénář dílu

(typ: DOC; velikost: 111,00 kB; datum: 17. 5. 2016)

Stopáž41 minut
Rok výroby 2016
 P ST