ALS, na kterou zemřel Stanislav Gross, se prý dá zpomalit. Je to obchod s nadějí, říkají vědci. Atentát na slovenského exilového politika. Byla to vražda StB, prozrazují odtajněné dokumenty.

Obsah dílu

Přehrát vše

Obchod s nadějí

O nemoci se záhadnou zkratkou ALS většina z nás donedávna nevěděla. Kromě rozšířené internetové výzvy k polévání ledovou vodou jsme ji mohli zaregistrovat, když s ní bojoval bývalý premiér Stanislav Gross. Choroba je to velmi vážná a dosud na ni není lék. Mezi potřebným udržováním naděje a využíváním zoufalé situace nemocných vede tenká čára. Podle vědeckých kapacit ji překračuje renomovaná vědkyně. Mimo schválený výzkum poskytuje některým pacientům terapii, jejíž účinek není potvrzený. Přesto lidé za iluzorní naději platí deseti tisíce korun, více reportérka Markéta Dobiášová.

Autor reportáže: Markéta Dobiášová


Bomba made in Prague

Když před šedesáti lety na poště v západoněmeckém Mnichově zabila exploze slovenského separatistického politika Matúše Černáka, komunistický tisk tvrdil, že se Černák stal obětí boje mezi znesvářenými exilovými skupinami. Exulanti byli ale přesvědčeni, že za atentátem stojí československá tajná služba. Tuto teorii po roce 1989 podpořila řada nepřímých důkazů. Badatel Radek Schovánek teď našel na stránkách americké rozvědky odtajněné dokumenty, z nichž plyne, že za vraždou měla stát StB. O pozadí a důvodech atentátu na Matúše Černáka natáčel reportér Karel Vrána.

Autor reportáže: Karel Vrána


Stopáž40 minut
Rok výroby 2015
 P ST