Zfalšované podpisy pod peticí obměkčily magistrát. Hra o miliardy. Diváci pomohli muži, kterému dlužila firma komunistického poslance. Dotační podfuk osmdesátileté dámy. Má vrátit 22 milionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Ukradené podpisy

Vidoule je pozoruhodný pražský kopec, tabulová hora, která je jakožto přírodní památka jednou z posledních nezastavěných plošin nedaleko centra. To by se ale mohlo změnit. Developeři se už roky pokoušejí prosadit své plány, které zatím narážely na odpor ochranářů, místních, ale i politiků. Teď se ovšem objevila nečekaná novinka – lidé s transparenty a peticemi, kteří si naopak výstavbu na jedinečném pražském kopci přejí. S touto podporou v zádech se náhle změnil i předchozí odmítavý postoj pražského magistrátu v čele s primátorem Tomášem Hudečkem. Ona lidová podpora podnikatelského projektu má ale dost zásadní vadu na kráse – uvidíte v reportáži Jana Moláčka.

Autor reportáže: Jan Moláček


S lidmi pro lidi II.

Nešťastného pana Treperu si asi mnozí z vás budou pamatovat. Jeho příběh vzbudil velkou účast. Ukázal, jak v praxi funguje oblíbené heslo českých komunistů S lidmi pro lidi. Poslanec KSČM Stanislav Grospič a jeho žena si od svého chudobného zaměstnance vzali půjčku na podnikání, kterou s pomocí právních kliček nikdy nevrátili. Skoro jako nějací bezcitní kapitalisté. Našlo se ale dost těch, kteří se po odvysílání naší reportáže nad Jiřím Treperou slitovali a v jeho tíživé situaci mu pomohli. Více reportérka Stáňa Raupachová.

Autor reportáže: Stanislava Raupachová


Angličan vrací úder

Tohle je opravdová sága naší doby: bohémskému Angličanovi, který chtěl v Čechách restaurovat 12 zchátralých zámků, převrátila život na ruby jedna stará šedovlasá dáma s pověstí uznávané kunsthistoričky, ale také se záznamy v registrech StB. Osobní spor o peníze převedla s erudicí sobě vlastní do odborné roviny a jeho projekt na pomoc památkám zkrachoval. Angličan však nakonec dokázal, s jakými kartami jeho protivník hraje: kunsthistorička teď bude muset vrátit státu 22 milionů korun, které získala z evropských peněz. Byly vyplaceny v rámci neslavně proslulé organizace Jihozápad, jejíž vedení skončilo před soudem. O případ se zajímala reportérka Andrea Máslová.

Autor reportáže: Andrea Máslová


Stopáž38 minut
Rok výroby 2014
 P ST