Z cyklu České televize a společnosti Člověk v tísni o životě menšin v České republice (2004). Režie P. Jančárek

Půlhodinový televizní dokument o příslušnících jedné národnostní menšiny. Vietnamci tak, jak je pravděpodobně neznáte.

V České republice žije podle oficiálních odhadů asi 30.000 osob vietnamské národnosti. Neoficiální čísla udávají počty podstatně vyšší, ale nejsou doložitelná. V každém případě platí, že na 90% z Vietnamců, žijících u nás, se živí nějakou formou obchodu, většinou stánkového charakteru (toto číslo udávají sami Vietnamci).

Postoj české společnosti k nim je jednoduchý, přesněji zjednodušující: Vietnamec rovná se stánkař, upachtěně tlačící svůj rudl, naložený pytli s pašovaným šatstvem, které je opatřeno falešnými značkami zboží. Samozřejmě jsou mezi Vietnamci u nás i kriminální struktury – nejvyššího kalibru i obyčejní pěšáci. Ale to všechno dohromady neznamená, že by byli všichni Vietnamci takoví.

Film České televize a Společnosti Člověk v tísni, který vznikl za podpory Ministerstva vnitra ČR, si klade za cíl upozornit většinovou populaci v České republice, že i mezi Vietnamci se najdou kulturní, vzdělaní lidé, kteří jsou platnými členy společnosti a mají jí co dát. Film přináší portrét dvou vietnamských informatiků, kteří jsou občany ČR, doplněný poznámkami jejich českého přítele a kolegy. Jsou relativně mladí, přesto zažili válku a nasbírali mnoho životních zkušeností. Vydávali například disidentský studentský časopis, čímž se dostali do konfliktu s oficiálními představiteli Vietnamu u nás. Film by měl diváka překvapit – opravdu jsme si nemysleli, že Vietnamci mohou být i takoví…

Režisér Petr Jančárek kontaktoval několik vietnamských emigrantů a pokusil se přiblížit nejen situaci, za které svoji zemi opouštěli, ale také situaci, do které se dostali po svém příjezdu. Zamýšlejí se nad tím, jak těžké je usadit se a jak ještě těžší je prosadit se v naší společnosti. A to i přes to, že hrdinové filmu jsou vysokoškolsky vzdělaní a rozšiřují tak mnohdy úzký pohled Čechů na Vietnamci jako na "pouhé" prodejce na tržištích.
Stopáž28 minut
Rok výroby 2004
 ST 4:3
ŽánrDokument