Tým Metyl

Klikněte pro větší obrázekKvůli závažnosti situace rozhodl policejní prezident Martin Červíček 11. září roku 2012, ve večerních hodinách, o zřízení speciálního týmu zaměřeného na koordinaci při vyšetřování otrav metanolem. Do jeho čela postavil svého náměstka, plukovníka Kučeru, a složil ho z náměstků krajských ředitelů pro Službu kriminální policie a vyšetřování (SKPV) a ředitelů republikových útvarů SKPV. Následně byl v rámci Krajského ředitelství (KŘ) policie Zlínského kraje Odboru hospodářské kriminality ustaven vyšetřovací tým METYL ZLÍN. Jeho členy se stali kriminalisté, analytici a pracovníci KŘ SKPV.

Přinášíme vám rozhovor se třemi členy týmu, jenž byl v anketě Policista roku 2012 vyhlášen tím nejlepším. Díky jeho součinnosti, díky každému jednotlivci, který byl jeho součástí, se policisté dokázali propracovat od jednotlivých otrav až k popisu distribuce a zdroji smrtící směsi. Kauza bývá označována za největší kriminální případ v dějinách Česka.

Rozhovor se členy speciálního týmu Metyl

Rozhovor se členy speciálního týmu Metyl

Vyšetřovatelé v rámci úkonů trestního řízení museli mj. zvládnout:

výslechy obviněných, svědků, operativní šetření na místech činů, ohledání místa činu, domovní prohlídky, podávat žádosti o vydání příkazů k domovním prohlídkám, koordinovat postup s jinými útvary Policie ČR, studovat spisy, komunikovat se státním zástupcem, soudy, soudními znalci, obhájci, celními úřady, hasiči a dalšími, hodnotit získané důkazy, stanovovat právní kvalifikaci, vydávat dokumenty trestního řízení, např. sdělení obvinění nebo návrhy na podání obžaloby a podobně