Slavná opera Ruggiera Leoncavalla v nastudování režiséra Franca Zeffirelliho a dirigenta Georgese Prêtra (1982). Účinkují: P. Domingo, T. Stratasová, J. Pons a další (V italském znění s titulky)

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Operní dvojčata se nerozlučně drží na světovém repertoáru už více než století. Mascagniho Sedlák kavalír a Leoncavallovi Komedianti proslavili své autory – bohužel pouze jediným titulem. Důvodem jejich pospolitého uvádění je hudební i tematická souvztažnost – dramatický příběh plný nevěry, žárlivosti a vášně, který ústí do tragického vyvrcholení.

Tonio, Beppe, Canio a jeho žena Nedda jsou potulní komedianti. Odpoledne před představením se Canio dozví od Tonia, že Nedda se zapletla se Silviem, místním chlapíkem, který s ní chce téhož večera uprchnout. Během představení se Canio sžívá s komedií, jednoaktovou fraškou o nevěře a žárlivosti, a různými zásahy do děje se snaží Neddu přinutit, aby prozradila jméno svého milence. Avšak její pohrdání a smích diváků, kteří vše pokládají za součást hry, rozběsní Cania natolik, že vytáhne nůž a přímo na jevišti Neddu probodne. Silvio, který sedí v publiku, jí běží na pomoc a sám padne za oběť Caniově dýce.

Plácido Domingo
operní pěvec a dirigent

Plácido Domingo

* 21. 1. 1941


Originální názevI Pagliacci
Stopáž71 minut
Rok výroby 1982
 T HD
ŽánrFilm