Veronika Arichteva: „Kostýmy v První republice miluji.“

Jaká je Magdaléna v druhé sérii?

Děj se posunul o osm let, takže Magdaleně je 29 let. Můžu prozradit, že v této sérii nebude mít žádnou milostnou linku, ale bude se věnovat obchodu a rodině. Vede teď rodinný podnik Škvorových, kde spolupracuje s Valentovými. S Jaroslavem, který se vrátil z vězení mají podobný názor právě na to jak podnikat.

V minulé sérii se Magdaléna velmi silně projevovala jako samostatná a nezávislá žena. Jak se projevuje emancipace Vaší postavy v této sérii?

V podstatě je to pořád stejné. Magdaléna stále klade důraz na svoji samostatnost a nezávislost. Už tolik nebojuje s matkou, jako v první sérii, ale má pořád svoji hlavu a svůj názor. Pokud se jí něco nelíbí, tak se nebojí ozvat.

Jak se cítíte v dobových prvorepublikových kostýmech?

Klikněte pro větší obrázekJá kostýmy v tomto seriálu miluji, hlavně konkrétně ty, které nosím já. Míša Hořejší zachovala stejný styl jako v první sérii, což jsou kalhotové sukně a kostýmky. Cítila jsem se v nich velmi žensky. Je pravda, že když se člověk do takového kostýmu oblékne, tak se automaticky narovná a má hned víc sebevědomí. Kostým spolu s make-upem a účesem udělá půlku postavy.

Jak se vyvine linka dvou žen Vladimíra?

Příběh se posunul o osm let, což je na udržování nějaké nenávisti a pocitu příkoří dlouhá doba. Obě vědí, co je potřeba pro běh rodiny, takže tyto záště drží na uzdě a respektují se a pomáhají si. Nicméně Vladimír není ani po těch letech Magdaléně lhostejný, ale respektuje ho i jeho rodinu.

Poválečné období bylo velice významnou etapou světových dějin. Napadá Vás něco z této doby, z čeho bychom si nyní měli vzít příklad?

Klikněte pro větší obrázekMyslím, že v dnešní době se vytratilo gentlemanství a úcta k rodině. Když mi muž otevře dveře, tak mě to spíš mile překvapí, jelikož to dneska bohužel už není běžné. Na druhou stranu je dobře, že žena je dneska brána jako rovnocený partner.

V centru pozornosti První republiky je jedna významná rodina. Jak se posunuly rodinné vztahy od té doby?

Mám pocit že rodina dneska nemá tak pevné základy jako dřív. Celkově pojem rodina není pro dnešní mladé lidi tak důležitá a nemá takovou váhu a to není dobře.

U dobových seriálů je běžné, že se pracuje s historickými poradci. Konzultoval jste i Vy s experty něco co se týká Vaší postavy?

Před natáčením první série, jsme měli občas na place historika a tím pádem konzultanta.