Jiří Vyorálek: „Chtěl bych natáčet v brnění.“

Od natáčení první série uběhly téměř čtyři roky. Měl jste svou postavu, jak se říká, pod kůží, nebo jste si ji musel oprášit?

Bylo to, jako by vůbec žádná přestávka nebyla. Bylo to až s podivem. První řada se točila, myslím, bezmála rok. To už se Vám pod kůži dostane ledacos. A kolegové, kteří přišli jako nové postavy, se s tím propojili naprosto hladce – klobouk dolů!

První republika je dobový seriál. Máte jako herec dobové kostýmy a masky rád?

Ano. V tomto případě s sebou nesou úroveň a noblesu. Prostě vás změní. Tajně doufám, že mě potká i třeba brnění nebo opásané kožešiny, ale to asi v jiných projektech.

Poválečné období bylo velice významnou etapou světových dějin. Napadá Vás něco z této doby, z čeho bychom si nyní měli vzít příklad?

Vrcholní představitelé moci se snažili vybudovat suverénní, vyspělý, demokratický stát. O tom dnes přesvědčen nejsem.

Máte toto období nějak spojené s historií vlastní rodiny?

To bohužel nemůžu sloužit.

V centru pozornosti První republiky je jedna významná rodina. Jak se posunuly rodinné vztahy od té doby? Co znamenala rodina za první republiky a co dnes?

Klikněte pro větší obrázekRodina znamená pořád to samé. Kořeny, sounáležitost, odpovědnost, budoucnost a tak dále. V dobrém i ve zlém. Jen konvence povolily.

Seriálová tvorba ve světě, ale i u nás zažívá boom. Tvůrci k televiznímu formátu přistupují jinak, než tomu bylo dříve. V čem je podle Vás hlavní výhoda seriálu oproti filmu?

Technologie umožňuje vyrábět televizní formát v podstatě ve filmové kvalitě. Pak se dají vyprávět dlouhé příběhy, a to samozřejmě všichni chceme.

Vaše postava strávila osm let ve vězení. Jak to změnilo vztahy s Vašimi bratry?

Klikněte pro větší obrázekFreddy Jaroslava vítá bezelstně a nadšeně, ale Vladimír si zachovává ostražitost a dobře ví proč.

Přišel jste o výsadní postavení v rodině. Vaše dcery vyrůstaly s jiným mužem. Jak to ovlivnilo Vaše vztahy?

Vše se začíná budovat velmi křehce a v podstatě od začátku. Získat zpátky alespoň pozornost svých dcer je patrně největším Jaroslavovým cílem.

Jedna dcera je velmi emancipovaná. Jak Jaroslav bojuje s tím, jak se svět v tomto ohledu za těch osm let změnil?

Klikněte pro větší obrázekNebojuje! Ze své podstaty je progresivní člověk s otevřenýma očima. Vrací se s vizí budoucnosti, s osmiletou zkušeností v kriminálu a v Ireně vidí hodně ze sebe.

U dobových seriálů je běžné, že se pracuje s historickými poradci. Konzultoval jste i Vy s experty něco, co se týká Vaší postavy?

Když přivezli na plac ty krásný starý auta! Tak jsem se šel ptát na všechno kolem nich!