Ve třetím dílu cyklu Náš Karel IV. se projdeme po stavbě, kterou zná snad každý z nás – po Karlově mostě. Až do 19. století se mu říkalo Kamenný či Pražský most

Obsah dílu

Přehrát vše


Pravděpodobně nejznámější památkou na dobu Karla IV. je Karlův most. Ve čtrnáctém století u nás vnikly dvě stavby tohoto charakteru: most v Roudnici nad Labem a právě Karlův most, kterému se až do 19. století říkalo Kamenný či Pražský most. Přestože roudnický most zničili za třicetileté války Švédové, odborníci oba mosty často porovnávají podle dochovaných materiálů a dokumentů co do jejich technické vyspělosti i odolnosti. Předmětem tohoto srovnávání je zejména založení pilířů a klenba mostních oblouků.

Stavba mostu vyžadovala celou škálu profesí a řemesel. Důležití byli zejména kameníci a potom také tesaři, kteří mimo jiné vyráběli dřevěné stavební stroje. Věrný model staveniště je k vidění například v Muzeu Karlova mostu. Jeden z nejmohutnějších stavebních strojů – středověké beranidlo – zase vzniká v Centru stavitelského dědictví v Plasech. Po dokončení bude umístěné před budovou Národního technického muzea v Praze. Jeho stavitel – tesař Petr Růžička – by ho také rád vyzkoušel v praxi při stavbě suché jímky v řece.

Most nebyl jen důležitou hospodářskou spojnicí, ale měl i reprezentativní význam. Tak nákladnou stavbu si mohl dovolit jen opravdu významný panovník. Ne nadarmo se mostu ve starých pramenech říkalo „koruna království“. Bohužel nevíme téměř nic o tom, jakou výzdobu dostal Karlův most v době svého vzniku. Jak ale léta postupovala, zpráv přibývá a obraz Karlova mostu se stává plastičtější, jasnější. Pojďme si jej tedy v rychlosti projít. A začneme u jeho dominanty – staroměstské mostecké věže. Odborníci ji považují za zřejmě nejvýznamnější a nejreprezentativnější mostní věž v evropském prostředí.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2016
 ST
ŽánrDokument