28 minut

11. dubna 2015

Obsah dílu

Freddy Valverde — Carlos González — Martina Součková Paradiso

Části dílu

00:17
Martina Součková Paradiso
    Nejprve ale zavítáme do Ameriky za Martinou Součkovou Paradiso z Ostravy, za kterou právo na svobodné rozhodování vybojovali jiní. Její příběh začal celkem nevinně. Byla mladá, Ostrava jí byla malá a chtěla poznat svět. V té době, před třinácti lety, navíc byla v kurzu „Amerika“. A tak se jednoho dne se svým přítelem sbalila, opustila první ročník strojní fakulty VŠB a odcestovala do San Diega. Právě San Diego je považováno za nejkrásnější město USA, takže i přes počáteční klasické „přistěhovalecké peripetie“, se nakonec rozhodla ve Spojených Státech zůstat. Pracovala všude možně, kde to jen šlo. Od umývání nádobí, přes podomní distribuci kávy, až po práci v kanceláři. A nakonec se usadila v Los Angeles.
    14:42
    Carlos González a Freddy Valverde
      Carlos González Sháněl je korespondentem mexické televize Televizia. Jeho dědeček utekl do Chile před fašismem v Československu v roce 1939 a začal pracovat pro Baťu. Jeho tatínek byl odhodlaným bojovníkem proti diktatuře Allendeho levice a po následném puči i proti krajní pravici generála Pinocheta. Byl to demokrat. Carlos Gonzalez jako kluk vzpomíná, na jeho aktivní odpor, a posléze jak celá rodina musela prchnout do Mexika. Carlos Gonzáles začal žít v ČR po roce devadesát a zůstal. Leží mu na srdci problematika diktátorských režimů především na Kubě, ve Venezuele a Equadoru. O Kubě natočil už před deseti lety film Kubánské jaro, který byl promítán na festivalu Jeden svět. Ukázal, jak se žije rodinám tamních disidentů. V našem filmu uslyšíme i jeho vzpomínky na spolupráci s Freddym Valverde a Janem Rumlem. Pořádali konferenci pro bývalé prezidenty latinsko-amerických zemí a disidenty, když do sálu vnikli kubánští konfidenti s klacky a konferenci přerušili. Nicméně to tři kamarádi nevzdali a jedou v té velké věci dál.
      Freddy Valverde přiletěl do Československa na přelomu devadesátých let, nejprve pracoval jako diplomat, pak v ČRo jaké šéf v oddělení zahraničního vysílání. Narodil se v Kostarice, v zemi, kde otázka principů demokracie hraje ve společnosti zásadní roli. Zde se daří zásady demokracie střežit a žít. (Říká se, že když se sejdou tři Kostaričané, už je demokracie.) V Latinské Americe je téma diktátorských režimů a totality stále velmi živé. A tak není divu, že Freddy Valverde se zajímá o otázku lidských práv a principů občanské společnosti od počátku svého pobytu u nás, a to v rozhlase i mimo něj. Určitě k tomu přispělo několikeré setkání s Václavem Havlem.
      Přehrát celé video
      Stopáž27 minut
      Další díl
      18. dubna 2015

      Napište nám