Magazín o životě národnostních menšin a cizinců u nás a Čechů v zahraničí (2012). Pořadem provází M. Růžičková

Obsah dílu

Přehrát vše

Náš člověk v Kambodže

Petr Schmied zjevně odjakživa věděl, co chce: Po gymnáziu šel rovnou na vyšší odbornou školu sociální Caritas do Olomouce, kde studoval sociální a humanitární pomoc. Stejně tak na Univerzitě Palackého v Olomouci (s předměty jako humanitární pomoc uprchlíkům, světová náboženství, metody sociální práce či ekonomika neziskových organizací) či na Oxford Brookes University, odkud má titul magistra (MA).

Od roku 1999 dobrovolník v rámci neziskovek jako například Svoboda zvířat, ekologických či sociálně zaměřených aktivitách. V současnosti koordinátor neziskovky Člověk v tísni pro Kambodžu. Tráví zde už svůj třetí rok. Taky pomáhá: v provincii Takeo, kde má česká pomoc už svou tradici (jsou tu i projekty Charity CZ) koordinoval český příjezd i kurz porodních asistentek, další osvětu mezi budoucími matkami v celé provincii (zvýšila se bezproblémová porodnost o 37 procent), založil tři Health Equity Funds, pomáhající nejchudším s náklady na nezbytnou zdravotnickou pomoc. Aktuálně pomáhá přímo v rodinách s následky hrozivých povodní.

TrAktor

TrAktor je skupina mladých Poláků a také lidí jiné národnosti, kteří mluví polsky a kteří se snaží propagovat polskou kultury za hranicemi Polska. Proto založili v r. 2009 v Praze divadelní soubor – jako ideální formu vyjádření se v mateřském jazyce. Režisérkou TrAktoru je kreativní a plná energie divadelní instruktorka Mila Wyszkowska, scénografem Michał Wyszkowski – zkušený divadelník v současnosti pracující pro Těšínské divadlo.

Herci jsou skupinou amatérů zamilovaných do divadelního umění, se zkušenostmi z nejrůznějších oblastí umění (amatérské divadlo, hudba, výtvarné umění atd.). Prvním divadelním projektem, na kterém pracovali v roce 2010, byla hra Juliana Tuwima „Bal w operze” doplněná texty Agnieszki Osieckiej. Představení „A blázni ještě tančí” („A wariaci jeszcze tańczą”) je reakcí na podobu současného člověka. Premiéra představení se uskutečnila 11. 12. 2010 v Praze.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 ST
ŽánrMagazín