Slavnostní předání cen Gypsy Spirit v magazínu o životě cizinců a národnostních menšin u nás i Čechů v zahraničí (2011)

Obsah dílu

Přehrát vše

Projekt Gypsy Spirit je zaměřen na podporu aktivního úsilí všech, kteří se podílí na zlepšení situace Romů ve své zemi. Cílem projektu je vytvořit tradici oceňování práce pro romskou komunitu, vytvořit veřejnou platformu pro prezentaci pozitivních příkladů a reálných přínosů romské komunitě a tak přiblížit široké veřejnosti aktivity organizací a jednotlivců zaměřené na podporu integrace romské menšiny do společnosti a na zlepšení její životní situace. Slavnostní vyhlášení cen proběhlo v minulém roce symbolicky na Den lidských práv – 10. prosince v Centru kulturního a duchovního života Pražská křižovatka za účasti všech členů odborné poroty i poroty Čin roku. Ocenění si odnesl Karel Holomek za svou celoživotní práci ke zlepšení postavení Romů, Základní škola Masarykova ve Valašském Meziříčí, občanské sdružení Romea, které provozuje zpravodajský server a řadu dalších aktivit na podporu Romů. Mezi firmami a společnostmi vyhrál Český rozhlas za své romské vysílání a tematické webové stránky o Romech. Činem roku se stal časosběrný projekt Ptáčata, v jehož rámci třída převážně romských dětí natáčela dokument o sobě.

Židovský festival v obou městech Českém Těšíně i Cieszyne se letos poprvé konal společně. Navázal tak na židovské večery, které už několik let tvořily součást kulturního života na polské straně hranice. Dokonale se tak spojila kultura tří kultur, které v této lokalitě působily odnepaměti – česká, polská a židovská.

Malíř Miroslav Sabev se narodil v Bartovicích u Nového Jičína. Matka byla Slovenka, otec Bulhar z vesnice Gabrovo proslavené lakotou Gabrovských v Bulharsku i ve světě. Na posměšky jiných jsou ale Gabrovští zvlášť citliví… Otec si přál, aby z Mirka byl malíř. Ten se však v dětství necítil na to stát se malířem. Do školy i na učiliště chodil v Ostravě. Vyučil se provozním zámečníkem. První samostatnou výstavu měl v polovině 90.let v Klubu Atlantik. Tehdy na ní prodal jeden obraz za 200,-Kč… Po vernisáži výstavy v Galerii Magna o něm šéfredaktor Moravskoslezského dne dr. Martin Jiroušek poprvé napsal: „Sabev je malíř.“ Dnes má M. Sabev za sebou na třicet výstav i studijní cesty do zahraničí – Francie, Holandsko, Švýcarsko, dvakrát Bulharsko. V zemi předků se mu tvoří nejlíp: „Cítím tam to duchovno.“ V Sozopolu vytvořil obraz Michelangela Buenarottiho z cigaretového popele a damarového laku. Na Miro Sabevovi je obdivuhodné, že nakonec dokázal uniknout z osidel ďábla – alkoholu podobně jako třeba Jarek Nohavica a další a svou vlastní pílí a houževnatostí se stal malířskou osobností.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 ST
ŽánrMagazín