Rodina & škola

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Jak učit a vychovávat, aby to nebolelo

Podíváme se do světa středoškolské odborné činnosti, jak se správně nazývají pověstné školní olympiády, za studenty, kteří dobrovolně navštěvují vědecké přednášky na půdě Akademie věd, absolvují e-learningové testy ve fyzice atd.
Jak se už na základních a středních školách profilují odborníci?
Jaká klání musí absolvovat, aby mohli začít psát svůj profesionální životopis, který jim otevírá cestu k zahraničním stážím a na akademickou půdu?
Věřte, nevěřte, postupují přes olympiády.
Prakticky každý má zájem o vlastní uplatnění v nějakém oboru lidské činnosti. Ať už praktik nebo víc teoretik, málokterý student střední školy se spokojí s tím, co už umí a ví. A právě takovým zvídavým studentům může k dosažení jejich cílů přispět středoškolská odborná činnost. SOČ je dobrovolná zájmová činnost studentů ze všech typů středních škol, jejímž výsledkem je zpravidla samostatná práce, která se předkládá k odbornému posouzení a následně ji student obhajuje před porotou.
Jednou z možností je biologická olympiáda, neboli jedna disciplína ze 17 oborů letošní středoškolské odborné činnosti. Zúčastnění studenti zvítězili ve školních kolech a pokračují v kole krajském. Jak probíhá den při biologické olympiádě? Co by měl umět student, aby měl šanci uspět na olympiádě – chce to ještě něco více než odborné znalosti? Může účast na olympiádě studentovi nějak pomoci, otevírá mu dobré umístění cestu někam dál?

V rámci závěrečného setkání představíme divákům 12 dětí (7. – 8. tř.), které se zúčastnily internetového kurzu Fyzika on Line. V běžné třídě se totiž učitel zpravidla nestačí věnovat jednomu nadprůměrně nadanému žákovi. A tak se několik dětí nadaných na fyziku přihlásilo k pilotnímu ověřovacímu projektu Fyzika online, který probíhal na internetu. Téma bylo povinné – krystaly, na dalším kurzu si už účastníci budou moci vybrat.
Jak a proč vznikl tento kurz? Pro které děti byl určený a kolik dětí ho absolvovalo? K čemu tento kurz posloužil a jaké bude mít pokračování?
Kromě odborných témat poradíme rodičům, čeho se vystříhat a jak pomoci svým dětem při vypracovávání domácích úkolů. radou přispěje psycholog dr. Václav Mertin.

Video není k dispozici. » Videoarchiv

Diskuse diváků
 • Katka 25. 1. 2018 19:33

  Díl o sebepoškozování

  Jsem učitelka a právě řeším problém dítěte se sebepoškozováním. Tento díl považuji za naprosto…

 • Pavla Rychlá 16. 1. 2014 11:34

  I na zodpovědnost se musí dítě připravit...

  Podle mě zde mělo od odborníků zaznít, že děti pokud se k zodpovědnosti nevedou, tak těžko s…

 • Ester 31. 12. 2013 00:59

  Asi na celém tomto "dokumentu" mi příde nejvíce ironické to, že o tomto "tématu" nemluví nik…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 18 minut – Rok výroby: 2004 – P  ST
Žánr: Vzdělávání
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu