Stín katedrál, Lady Carneval, Čau, lásko aneb setkání Milana Lasici s televizními písničkami a jejich skladatelem, od jehož úmrtí právě uplynulo deset let (2005). Režie R. Tesáček

Karel Svoboda se narodil 19. prosince 1938 v Praze. Od dětství se učil hře na klavír, po maturitě na gymnáziu začal studovat lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, ale studia nedokončil. Jako klavírista začal hrát nejprve s amatérským dixielandem mediků, potom hrál moderní jazz s kvintetem Hanuše Berky. Po krátké epizodě v tanečním orchestru Oty Rendly založil v roce 1963 beatovou skupinu Mefisto, která o dva roky později získala stálé angažmá v divadle Rokoko. V tomto roce vyšla první gramofonová deska s jeho skladbou. Velmi brzy se stal jedním z nejžádanějších skladatelů, z jeho díly vycházel hit za hitem. V roce 1968 se poprvé zúčastnil písňového festivalu v Rio de Janeiro, za rok byl pozván znovu. Úzká spolupráce s Karlem Gottem ho přivedla do tehdejšího západního Německa, kde si získal brzy vysoké renomé. Později se jeho doménou stala filmová hudba, komponoval hudbu k českým i zahraničním filmům a seriálům. V devadesátých letech se začal věnovat muzikálu a byl autorem prvního českého divadelního muzikálu, který se dostal do světa – Dracula.
28. ledna uplynulo deset let od skladatelova tragického úmrtí.

V rozhovoru s Milanem Lasicou a s doprovodem mnoha ukázek televizních zpracování svých písní vzpomíná Karel Svoboda na kongeniální spolupráci s textařem Jiřím Štaidlem, na svůj filmový debut Tři oříšky pro Popelku a na svůj velký komerční úspěch v tehdejším „západním Německu“ – Včelku Máju. Skladatel vypráví o spolupráci s Karlem Gottem, účinkování v divadle Rokoko, hovoří o současné textařské generaci.
A zazní úryvky hitů – Lady Carneval, Stín katedrál, Depeše, Yvetta, Čau lásko, uvidíme i ukázky z jeho muzikálové tvorby.

Karel Svoboda
hudebník, zpěvák

Karel Svoboda

* 19. 12. 1938

† 28. 1. 2007


Stopáž37 minut
Rok výroby 2005
 ST 4:3
ŽánrHudba