Vzpomínka na autora filmové a scénické hudby, skladatele populárních písniček a šansonů i jejich občasného interpreta, který včera zemřel (2005). Režie R. Tesáček

Skladatel populárních písní, filmové a divadelní hudby, občasný herec a zpěvák Petr Hapka zemřel včera po těžké nemoci. Připomeňme si jeho tvorbu v retrospektivním a bilančním pořadu z roku 2005.

Petr Hapka se narodil 13. května 1944 v Praze. Jeho otec byl malíř, matka zpěvačka. Od dětství vedli syna k hudbě, učil se hrát na klavír a na violu. Studoval na konzervatoři hru na violu a zpěv. Vystupoval jako klavírista s amatérskými orchestry, účinkoval v divadle Paravan. Tam začal komponovat písničky. Později spolupracoval s Divadlem za branou. Jako skladatel se zaměřil hlavně na písně šansonového typu. Velký důraz vždy kladl na texty. Vedle písniček komponoval scénickou a filmovou hudbu, jeho jméno figuruje v titulcích mnoha slavných filmů a televizních inscenací nebo seriálů. V posledních letech se sám stal interpretem svých písní, vydával autorská alba.

Vyprávění s Milanem Lasicou se týká šansonů, spolupráce s Hanou Hegerovou a Michalem Horáčkem, jak písně vznikají a co může být pro skladatele inspirací, rozhovor se dotkl i spolupráce se slovenskými interprety, především Richardem Müllerem, tvorby pro divadlo a film.

Poslechněme si písně Kázání v kapli Betlémské, Štěstí je krásná věc, S cizí ženou v cizím pokoji, Já ráda vzpomínám, Rozvod, Rozeznávám, Dívám se, dívám, Šaškové počmáraní, Kocour se schoulil na tvůj klín i Bude mi lehká zem.

Petr Hapka
hudebník, skladatel, zpěvák

Petr Hapka

* 13. 5. 1944

† 25. 11. 2014


Stopáž37 minut
Rok výroby 2005
 4:3
ŽánrHudba