Docela všední obyčejný den aneb setkání Milana Lasici s televizními písničkami a jejich tvůrcem (2004). Režie R. Tesáček

Jaromír Hořec se narodil 18. prosince 1921 v Chustu na Podkarpatské Rusi, kde pobýval jeho otec, český legionář. V Praze maturoval na reálném gymnáziu. Se svým bratrem Miloslavem Halbhuberem a výtvarníkem Liborem Fárou už za války založil skupinu Harlem Jazz. Tehdy začal psát básně a texty k písním. V roce 1945 založil nakladatelství a deník Mladá fronta, po nějakou dobu byl redaktorem a také ředitelem nakladatelství. Po válce studoval filozofii, dosáhl doktorátu na Karlově univerzitě a později se stal docentem v oboru sociálních věd a publicistiky. Publicistice se průběžně věnoval – redigoval periodika Hlas revoluce, Generace, Magnet a další, pět let působil jako pedagog na fakultě sociálních věd a publicistiky (v letech 1965–1970). Po únoru 1948 a znova po r. 1968 nesměl publikovat a v roce 1981 byl zatčen za vydávání samizdatu. Vydal literárně-historické práce Doba ortelů, Halasové a studii o Jiřím Ortenovi. Jaromír Hořec zemřel 22. listopadu 2009.

Jeden z doyenů české populární písně Jaromír Hořec se vrací ke své textařské tvorbě, která by se snad mohla zdát malichernou na pozadí dějinných událostí, kterých se autor aktivně i pasivně hojně účastnil. Je tomu skutečně tak? Milan Lasica se ptá na mistrovu mladou autorskou tvorbu a život za 2. světové války, jako první zazní dobový velehit Dva modré balónky v podání Josefa Zímy – který bude v tomto vydání pořadu osobně přítomen. Dále bude řeč a uvidíme ukázky z televizního zpracování Hořcových písniček Docela všední, obyčejný den, Sedmikráska, Kakaové bejby a mnoha dalších. Nelehký život pana Hořce se v jeho písničkách naštěstí nejeví nijak hořce.

Stopáž37 minut
Rok výroby 2005
 4:3
ŽánrHudba