Setkání Milana Lasici a Jiřího Černého s televizními písničkami legendárního textaře a zpěváka (2004). Režie V. Kučera

Karel Kryl se narodil 12. 4. 1944 v Kroměříži, první školní léta prožil v Novém Jičíně a ve 14 letech nastoupil do internátu na střední keramickou školu v Bechyni. V letech 1963–65 si odkroutil dva roky vojny a v r. 1966 spolupracoval s olomouckou beatovou skupinou Bluesmeni. Z této spolupráce vyšla první deska s písní Nevidomá dívka v interpretaci Hany Ulrychové. Roku 1967 díky pomocné ruce Miloše Zapletala nahrál své první rozhlasové nahrávky, které se staly páteří LP desky Bratříčku, zavírej vrátka. Ústřední píseň se pak stala hymnou protiinvazního odporu po srpnu 1968. 9. 9. 1969 odešel Kryl do NSR a v říjnu požádal o azyl. Od r. 1981 pracoval jako redaktor ve Svobodné Evropě, do vlasti se triumfálně vrátil po listopadu 1989, aby tu stihl ještě 5 let tvořit. Zasažen infarktem předčasně zemřel 3. 3. 1994. Nebylo mu ani padesát let.

Hostem Milana Lasici je hudební publicista a přítel Karla Kryla publicista Jiří Černý. Rozmluva se týká předsrpnové části tvorby Karla Kryla, rolí jeho písní a balad v pohnutých letech 68–69, činnosti Karla Kryla jako sportovního redaktora ve Svobodné Evropě. Hovoří se o jeho vztazích ke „kolegům“ Třešňákovi a Hutkovi, o jeho návratu do polistopadového Československa a o jeho zklamání nad politickou atmosférou, i o parodování Jiřího Suchého – prostě o věcech smutných a méně smutných.

Kromě toho samozřejmě budou hlavně k vidění a slyšení známé i zcela neznámé záznamy Krylových písní z televizního archivu.

Karel Kryl
písničkář

Karel Kryl

* 12. 4. 1944

† 3. 3. 1994

Jeho písně vždycky provokovaly a dodnes nenechávají žádného posluchače lhostejným. Jedni ho berou jako klasika, legendu protestsongů své doby, pro jiné byl jen věčně nespokojeným kverulantem. Krylovy písně, ke kterým si sám skládal hudbu a texty, oslovují svojí naléhavou výpovědí stejně silně dnes, jako v době, kdy se jeho pověstný generační song Bratříčku, zavírej vrátka stal symbolem odporu proti srpnové okupaci Československa a tehdejšímu nedemokratickému režimu. Jako jeden z prvních se do své republiky vrátil a snažil se napomoci změnit situaci v Československu. Zklamaný vývojem v zemi nakonec předčasně 3. března 1994, pár týdnů před svými padesátinami, umírá.


Stopáž37 minut
Rok výroby 2004
 ST 4:3
ŽánrHudba