Když jsem já byl tenkrát kluk aneb setkání Milana Lasici s televizními písničkami a jejich textařem. Na svého otce a jeho tvorbu tentokrát vzpomíná dcera Lucie Stropnická (2004). Režie V. Kučera

Vzpomínky na textaře Zdeňka Borovce v podání jeho dcery Lucie Stropnické a Milana Lasici a řada jeho evergreenů v televizním zpracování a v interpretaci našich populárních zpěváků.

Zdeněk Borovec se narodil 7. 1. 1932, v dětských letech byl členem Dismanova rozhlasového souboru, vystudoval katedru dramaturgie a scenáristiky na FAMU. V 50. letech působil jako dramaturg v Čs. filmu, od roku 1959 byl na volné noze. Napsal přes dva tisíce pět set textů a byl zřejmě nejplodnějším českým textařem vůbec. Je držitelem 2 zlatých, 1 stříbrné a 1 bronzové Bratislavské lyry a šesti zlatých a platinových desek za texty k muzikálu Dracula, a řady dalších ocenění. Spolupracoval s orchestry Zdeňka Bartáka, Karla Vlacha, Karla Krautgartnera, s Točrem. Jako scenárista spolupracoval na mnoha televizních pořadech. Už v 60. letech se věnoval muzikálům, překládal liberta a písňové texty a spolupracoval s hudebními divadly v Nuslích a Karlíně na jejich uvádění (Když je v Římě neděle, Amore mio, Sladká Irma atd.). V posledních letech se k muzikálům vrátil a byl autorem nebo spoluautorem libreta a písňových textů těch nejúspěšnějších: Bídníci, Dracula, Monte Cristo, Kleopatra. Známý textař zemřel 18. 2. 2001.

Zdeněk Borovec
textař

Zdeněk Borovec

* 7. 1. 1932

† 18. 2. 2001


Stopáž37 minut
Rok výroby 2004
 ST AD 4:3
ŽánrHudba