Reportáže v regionech
Židé
Židé – hebrejsky Jehúdím, latinsky Judaei. V historickém a etnickém smyslu název pro potomky izraelských kmenů, obyvatel starověké Palestiny. Mají svou kulturu, své zvyky, legendární se staly židovské anekdoty. O těch ale řeč nebude. V první reportáži vás mezi Židy zavedeme – židovských městských center bylo v Česku spousta – my vám představíme to boskovické a průvodkyně Oldřiška Antonie Sokolová nám přiblíží nejen židovskou kulturu, ale i obyčeje a architekturu. První toulavá reportáž se tedy bude od samého začátku snoubit s povídáním naučným.


Židé
Senetářov na Blanensku
Naší cílovou stanicí bude Senetářov na Blanensku. V půvabném domku s doškovou střechou si zavzpomínám na dobu, kdy se tam z lastur vyráběly knoflíky.


Senetářov na Blanensku
Kateřinská jeskyně
Nejprve se vydáme do podzemí. V Kateřinské jeskyni na nás čeká bambusový lesík, čarodějnice či benátský svícen.


Kateřinská jeskyně
Rudka u Kunštátu
Každé školní dítko jistě zná pověst o blanických rytířích, kteří prý podřimují pod zemí a čekají, až bude vlasti nejhůře, aby jí přispěchali na pomoc. Na Blaníku byste je ale hledali zbytečně. Jestli chcete vidět spící svatováclavské vojsko, musíte za ním do Rudky u Kunštátu. Uprostřed asi dvouhektarového arboreta se totiž nachází jeskyně, v níž jsou rytíři, no, skoro jako živí.


Rudka u Kunštátu
Sloupsko-šošůvské jeskyně
Cílem naší další cesty budou Sloupsko-šošůvské jeskyně. Leží v Moravském krasu necelých 35 kilometrů severně od Brna. Jmenují se podle dvou sousedících vesnic, na jejichž katastrech se nachází. Mají i nejdelší prohlídkovou trasu. S výkladem trvá skoro dvě hodiny. Díky příznivému klimatu se v nich taky léčí lidé s dýchacími potížemi a jejich skvělá akustika tam pro změnu láká muzikanty.

