Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Herlíkovice

HerlíkoviceZimní sezóna v našich horách se pomalu chýlí ke konci, tak si společně užijeme ještě tentokrát značně chudé sněhové nadílky. Místo běžek nebo sjezdových lyží nazujeme sněžnice a vydáme se do okolí krkonošských Herlíkovic. Kdy se tady usadili první lidé, to v historických pramenech nenajdeme. Víme ale, že to byli nejspíš dřevaři a horníci. V kraji se totiž dobývala železná ruda. Zlatými časy těžby by se dalo nazvat 16. století. Věk devatenáctý pak přivedl do regionu turisty. Nejprve výletníky z nedalekého Vrchlabí, později milovníky horských túr ze všech koutů země i ze zahraničí. Dnes jsou Herlíkovice známé především zásluhou milovníků sjezdového lyžování. Při naší procházce jejich okolím si připomeneme, jak se tu dřív žilo.

MapaHerlíkovice
videoHerlíkovice
...
video video

Herlíkovice

Náchod

NáchodV Náchodě si připomeneme dlouhou historii města. Začneme u hradeb, které připomínají nejstarší časy. Nechal je pravděpodobně postavit král Jan Lucemburský, pro kterého byl Náchod strategickým bodem na hranicích českého království. Byly vybaveny 23 baštami a připojeny k hradu. Ve čtrnáctém století vyrostl taky kostel sv. Vavřince. Zdobí ho dvě dřevěné věže, které dostaly jména. Jedna je Adam a druhá Eva. Zastavíme se i u dvou radničních budov. Ta první sloužila svému účelu od roku 1659 až do počátku 20. století, kdy ji nahradila nová vybudovaná v novorenesančním slohu. Nepřehlédnutelná je její sgrafitová výzdoba provedená podle návrhu Mikoláše Alše. A připomeneme si i jednoho z náchodských rodáků – spisovatele Josefa Škvoreckého.

MapaNáchod
videoNáchod
...
video video

Náchod

Jakubův Nový Dvůr

Jakubův Nový DvůrNedaleko Jaroměře najdeme statek se zámečkem, kterému se říká Jakubův Nový Dvůr. Své jméno dostal podle majitele novoměstského panství Jakuba Leslie, který areál nechal vybudovat v 17. století. O zhruba stovku roků později se dočkal přestavby. V minulém století to s ním ale vypadalo všelijak. Před několika lety ale Jakubův Nový Dvůr znovu ožil. Nový majitel se pustil do jeho záchrany a rozhodl se mu vrátit původní účel a zpřístupnit ho veřejnosti. Bude nás zajímat, jak probíhala rekonstrukce, ale hlavně to, co všechno je tu k vidění. Zavítáme do stájí, ale taky k ohradám a chlívků se zvířaty, kde si přijdou na své hlavně děti. A zajímavá podívaná čeká i všechny milovníky zemědělské techniky, hlavně traktorů. Ty jsou velkou láskou současného hospodáře, který je tu vystavil.

MapaJakubův Nový Dvůr
videoJakubův Nový Dvůr
...
video video

Jakubův Nový Dvůr

Ledárium

LedáriumDo časů muže, který si vysloužil označení Otec vlasti, se vypravíme ve Špindlerově Mlýně. Že vám tohle spojení moc nejde dohromady? Vyvedeme vás z omylu. Právě v oblíbeném středisku zimních radovánek totiž vyrostlo první ledárium u nás. A v něm nás přivítají ledové sochy Karla IV. a všech jeho žen. Zajímavostí v neobvyklé expozici najdeme ještě víc. My ale zapátráme po tom, jak se zrodil neobvyklý nápad a co všechno obnášela jeho realizace. Dozvíme se, kolik ledu bylo zapotřebí, kde ho provozovatelé sháněli a jak se z něj rodily jednotlivé postavy. Zeptáme se i na to, co s nimi provedly nepříliš zimní teploty přelomu roku a kolik práce přidělaly tvůrcům jednotlivých exponátů.

MapaLedárium
videoLedárium
...
video video

Ledárium

Nové Město nad Metují

Nové Město nad MetujíNové Město nad Metují vyrostlo na vysokém skalnatém ostrohu nad řekou Metují. Obklopují ho čtyři romantická údolí, která lákají milovníky přírody. My se vypravíme do toho, které získalo zvláštní jméno Husí krk. Nejprve se ale pokocháme panoramatem města, které je k vidění z několika vyhlídek. Jedna z nich vyrostla v místech, kde stával dům známého spisovatele Jaromíra Johna. Dohlédneme z ní mimo jiné k budově vězení, v němž kdysi několik dnů strávil i legendární komik Vlasta Burian. Pak už si budeme užívat přírody. Zastavíme se kupříkladu u studánky, kde se můžeme občerstvit. Připomeneme si dobu, kdy ve zdejších lesích fungovala vojenská střelnice. A naše putování skončíme u přehrady, kterou zdobí sedmimetrový vodopád.

MapaNové Město nad Metují
videoNové Město nad Metují
...
video video

Nové Město nad Metují

Další stránky:« 8 9 10 11 12 »