Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Santiniho hvězdy

Santiniho hvězdyJana Blažeje Santiniho zná snad každý z nás. Jeho stavby v duchu barokní gotiky, které nenásilnou formou propojují prvky obou slohů, jsou architektonickými unikáty. Prosluly ovšem i Santiniho zálibou v symbolice. Při své práci využíval znalosti matematiky, geometrie, numerologie, ale třeba i židovské kabaly. A proto většinu jeho děl provází i atmosféra tajemna. Společně si prohlédneme klášterní kostel v Kladrubech. Původně býval románskou bazilikou, současný kabát mu dal právě Santini. Tehdejší opat kláštera měl k dispozici dva projekty. Vybral možná trochu překvapivě ten náročnější a nákladnější. Ale nikdy neprozradil proč. Ve svatostánku najdeme mimo jiné i hvězdy, z nichž prý mnozí návštěvníci cítí silnou energii a které prý dokáží i léčit. Tak jejich moc vyzkoušíme.

MapaSantiniho hvězdy
videoSantiniho hvězdy
...
video video

Santiniho hvězdy

Ronšperk

RonšperkVrch Ronšperk pamatuje časy, kdy se v okolí Stříbra ve velkém těžily stříbrné, olovnaté i zinkové rudy. V jeho blízkosti horníci kutali v mnoha důlních dílech. Slavné časy připomíná i naučná stezka, několik zastavení najdeme právě i na kopci. Jeho největším lákadlem je ale křížová cesta se čtrnácti kapličkami. Její vybudování inicioval ve třicátých letech předminulého století stříbrský měšťan. Jeho pohnutky nám ale zůstaly utajeny. Ve dvacátých letech věku minulého pak byly vyměněny obrazy s jednotlivými výjevy z poslední cesty Ježíše Krista. Ale po odchodu německých obyvatel, kteří ve městě převládali, přestalo být podél cesty rušno, nikdo o ni nepečoval a ona chátrala. Nedávno se dočkala velké obnovy, a tak si ji prohlédneme.

MapaRonšperk
videoRonšperk
...
video video

Ronšperk

Vlčí hora

Vlčí horaNa západě Čech bude naším cílem třetihorní sopka Vlčí hora. Najdeme ji nad soutokem Mže a Kosího potoka v Přírodním parku Kosí potok. Žhavé lávy se tu nikdo dávno bát nemusí, zato si přijdou na své sběratelé minerálů. Zdelší lesklé poklady, augity a amfiboly, přidal do své sbírky i slavný Johan Wolfgang Goethe. Ve středověku prý hora sloužila jako orientační bod pro kupce putující z Plzně do Bavor. O pár stovek let později tu pak vyrostla vojenská střelnice, která sloužila posádkám z celého kraje. A zalíbilo se tu taky trampům, kteří se scházeli na úbočí hory u zříceniny hradu Volfštejn. Ten je mimochodem jednou z nejstarších památek svého druhu v oblasti. Před víc než dvěma desítkami let dokonce vzniklo sdružení snažící se o jeho záchranu. A nabídneme rovněž krásné výhledy do kraje.

MapaVlčí hora
videoVlčí hora
...
video video

Vlčí hora

Tachov

TachovBude to už pomalu 600 let od husitské bitvy u Tachova. Na vrchu Vysoká nad městem ji připomíná památník. A vedle něj nedávno vyrostla nová rozhledna, která má tvar kalicha. Pokocháme se pohledem do okolní krajiny i na Tachov. A pak město vyrazíme prozkoumat zblízka. K jeho největším lákadlům patří zámek, do kterého můžeme zavítat i v zimních měsících. Jeho nejvzácnější částí je torzo románské věže, které připomíná jeho dlouhou historii. Do ní se zapsalo v roli zámeckých pánů i několik generací rodu Windischgrätzů včetně polního maršála Alfréda I., kterého většina z nás zná v souvislosti s událostmi roku 1848. A zapomenout nesmíme ani na to poblahopřát oslavenci Tachovu ke kulatým narozeninám. První zmínku o něm bychom totiž našli v dokumentech starých 900 let.

MapaTachov
videoTachov
...
video video

Tachov

Michalovy Hory

Michalovy HoryMichalovy Hory bývaly jedním z nejmenších městeček u nás. Ale ne neznámým. Příroda tu totiž ukrývala bohatství v podobě stříbrných rud. Těžba tady skončila de facto po bitvě na Bílé hoře. Zdejší horníci museli kvůli své víře odejít za hranice a neměl je kdo nahradit. Po jejich stopách se ale můžeme vydat i dnes. Povede nás naučná stezka, která nás bez bloudění nasměruje třeba i ke štole pojmenované podle patronky havířů svaté Barboře. Dnes ji jako své zimoviště využívají netopýři. Nás ale bude hlavně zajímat, jak se tady před stovkami let pracovalo a taky to, co se s tady vytěženým stříbrem dělo dál. Porozhlédneme se ale samozřejmě i po krásách zdejší přírody a dopřejeme si osvěžení vodou z pramene Čiperka. Ten prý sloužil už i kdysi dávno horníkům.

MapaMichalovy Hory
videoMichalovy Hory
...
video video

Michalovy Hory

Další stránky:1 2 3 4 5 »